III LO

Studniówka – o czym warto pamiętać?

Zanim maturzyści rozpoczną czas wzmożonej nauki przed majowymi egzaminami, czeka ich studniówka. Jednak o czym warto pamiętać na jednej z najważniejszych imprez w życiu? Jakie tradycje i przesądy są z nią związane?

studniówka przesądy
III LO z ZSP Sierakowic w czasie tegorocznej studniówki fot. nadesłane

Zanim maturzyści rozpoczną czas wzmożonej nauki przed majowymi egzaminami, czeka ich studniówka. Sezon studniówkowy, jak co roku rozpoczął się tradycyjnym polonezem na kartuskim Rynku. Jednak o czym warto pamiętać na jednej z najważniejszych imprez w życiu? Jakie tradycje i przesądy są z nią związane?

Studniówkowe przesądy

Sztandarowym elementem garderoby każdej tegorocznej maturzystki jest czerwona podwiązka. Aby jednak przyniosła szczęście, należy ją nosić na lewej nodze, po stronie serca. Również bielizna powinna być w kolorze czerwonym. Po raz kolejny założyć powinny ją w dniu egzaminów.

Dlaczego kolor czerwony jest tak istotny? Nie ma jednoznacznego wyjaśnienia dla tego zwyczaju. Być może wiąże się to z symboliką koloru czerwonego – radość, miłość, pasję  a także silny charakter. Jest również kolorem szczęścia w Azji.

Według przesądu warto również zaopatrzyć się w „coś pożyczonego„, najlepiej od osoby błyskotliwej i inteligentnej.  Może to być cokolwiek np. biżuteria. Również obuwie odgrywa ważną rolę w czasie przygotowań studniówkowych. Należy je pastować tylko w jednym kierunku i pod żadnym pozorem nie ściągać ze stóp.

W czasie studniówki należy też wystrzegać się tańczenia boso oraz oczkach w rajstopach – ma to przynosić ogromnego pecha. Od dnia studniówki aż do ostatniego dnia egzaminów maturalnych należy też wstrzymać się z obcinaniem włosów.

Tradycją jest również, iż panowie zainwestować powinni w nowy garnitur, który w czasie zabawy studniówkowej, przesiąknąć ma dobrą energią. Konieczny jest także założenie przez nich czerwonego krawatu. Nie powinni go zdejmować przez całą imprezę – pozbycie się go ma przynosić pecha.

Czy przestrzeganie studniówkowych zwyczajów, procentuje później w czasie egzaminów maturalnych? Zdania są podzielone. Najważniejsze jednak w czasie studniówki jest dobra zabawa, która pozwoli zrelaksować się przed majowymi egzaminami.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*