Masz zadłużenie w ZUS? Możesz je rozłożyć na raty

Masz zadłużenie w ZUS? Możesz je rozłożyć na raty

Zadłużenie w ZUS może być poważnym problem dla przedsiębiorcy. Jest on jednak możliwy do rozwiązania. Zakład proponuje różne formy spłaty zobowiązań, takie jak np. rozłożenie zaległości na raty.

Liczba zawartych umów ratalnych w systematycznie wzrasta. W I półroczu 2016 r. w Pomorskiem było ich 921, natomiast od stycznia do czerwca tego roku aż 1335. Wzrasta również objęta nimi kwota zadłużenia – od 58,6 mln w I półroczu 2016 r. do 88,1 mln w I półroczu br.

Rozłożenie należności z tytułu składek na raty polega na umożliwieniu uregulowania ich w uzgodnionym, dłuższym czasie.

Reklamy

O ulgę w spłacie mogą ubiegać się obecni i byli płatnicy składek, a także osoby na które ZUS przeniósł odpowiedzialność za cudze zobowiązania, np. spadkobiercy czy członkowie zarządów spółek. Uldze podlegają składki w pełnej kwocie, na wszystkie fundusze.

Warunki spłaty określane są w umowie i uzależnione od środków jakie zobowiązany może przeznaczyć na spłatę długu.

Układ ratalny pozwala przedsiębiorcy na uporządkowanie jego sytuacji. Mimo, że ciąży na nim zobowiązanie to nie jest ono wymagalne.  Jeżeli więc w terminie spłaca kolejne raty i reguluje bieżące składki, może otrzymać  zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek, potrzebne np. przy startowaniu w przetargach. Gdy umowa jest realizowana, ZUS nie  podejmuje działań zmierzających do wyegzekwowania należności, a dotychczas prowadzone postępowanie egzekucyjne zawiesza.  

Do składek objętych ulgą  nie nalicza się odsetek, w ich miejsce pobiera się natomiast opłatę prolongacyjną.

Wnioski o rozłożenie zadłużenia na raty można składać: elektronicznie, pisemnie, bądź ustnie – do protokołu lub telefonicznie (aby złożyć wniosek w tej formie płatnik musi mieć profil na platformie PUE). Zakres dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku ustala się zawsze indywidualnie i jest on zależny od rodzaju prowadzonej działalności i formy opodatkowania. Przedsiębiorcy powinni pamiętać że udzielona ulga może stanowić pomoc publiczną.

Klienci ZUS, którzy mają problemy ze spłatą należności, mogą skorzystać z pomocy specjalnych doradców.  Ich zadaniem  jest wskazanie najdogodniejszego sposobu uregulowania zadłużenia, a także zapewnienie pomocy  w zgromadzeniu i przygotowaniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*