XVII Festiwal Tradycji Kaszubskich już jutro w Chmielnie! [ZAPOWIEDŹ]

XVII Festiwal Tradycji Kaszubskich już jutro w Chmielnie! [ZAPOWIEDŹ]

18 sierpnia na Stadionie Gminnym w Chmielnie odbędą się Dożynki Gminno-Parafialne! Wydarzenie połączone będzie z XVII Mistrzostwami Polski w Zażywaniu Tabaki. Na gości czekać będą stoiska, zabawy i konkursy, a na scenie zaprezentują się m.in. kabaret „PAKA” oraz Mariusz Kalaga.

Festiwal Tradycji Kaszubskich w Chmielnie 2018 / fot. P.CH

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.00 mszą świętą w kościele parafialnym w Chmielnie. Tam wszyscy zebrani będą dziękować za tegoroczne plony. Po nabożeństwie odbędzie się przemarsz korowodu dożynkowego w rytm dźwięków Młodzieżowej Orkiestry Dętej ,,Begama”.

Na Stadionie Gminnym po raz siedemnasty przygotowane będą liczne stoiska z wyrobami regionalnych twórców oraz kół gospodyń wiejskich. Organizatorzy przygotowali także Mobilny Piec Chlebowy. Swój występ będzie miał Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Chmielanie. W ramach dożynek ogłoszone zostaną też wyniki konkursów: „Piękna Wieś Pomorska 2019”, „Najpiękniejszy Wieniec” i „Witacz dożynkowy”. Na dożynkach rozstrzygnięte zostaną również Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki. Rywalizacja wystartuje o godz. 16.00 i rozpocznie się od zaprezentowania poszczególnych kandydatów na Mistrza Polski. Po raz kolejny podjęta zostanie próba pobicia rekordu w jednoczesnym zażywaniu tabaki „Chcemë le so zażëc!”. W Kinie za Rogiem odbędzie się także projekcja filmu „Tabaka”.

CZYTAJ TEŻ: Krzysztof Najda Mistrzem Polski w Zażywaniu Tabaki 2018 ! [ZDJĘCIA]

Dożynki Gminno-Parafialne w Chmielnie to też okazja do zobaczenia i posłuchania prawdziwych gwiazd sceny. Na Stadionie Gminnym wystąpią kabaret „PAKA” z Jeleniej Góry, w skład którego wchodzą: Krzysztof Langer, Robert Wróblewski i Krzysztof Rogacewicz.

Swój występ na scenie będzie mieć także Jacek Dymek w koncercie „Elvis i Przyjaciele”. Wystąpi także Mariusz Kalaga – wokalista muzyki pop i country, pochodzący z Dąbrowy Górniczej. Muzyk brał udział w festiwalach i spektaklach w Polsce oraz za granicą. Swą popularność zyskał też m.in. dzięki uczestnictwu w programach telewizyjnych „Gala Piosenki Biesiadnej”, „Imiennik Dwójki” Zbigniewa Górnego oraz „Lista Śląskich Szlagierów” , „Muzyczna Kuchnia”, czy „Szlagierowa Lista Telewizji TVS”.

Zostać mistrzem w zażywaniu tabaki! 

Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki od kilku lat organizowane są pod Honorowym Patronatem Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Celem imprezy jest podtrzymywanie i propagowanie dawnego zwyczaju kaszubskiego, jakim jest zażywanie tabaki. Tabaka i jej zażywanie jest bowiem symbolem odrębności Kaszubów. Zażywają oni ją od wieków, a poczęstunek tabaką jest wyrazem szacunku dla drugiej osoby, okazaniem radości ze spotkania i pogłębieniem przyjaźni. Słowem tabaka zbliża ludzi i my poprzez organizację mistrzostw pragniemy jeszcze bardziej zintegrować społeczność kaszubską oraz promować nasz region wśród polskich i zagranicznych turystów. Mistrzostwa w zażywaniu tabaki na stałe wpisały się do kalendarza imprez turystycznych gminy Chmielno i stały się jedną z większych atrakcji Kaszub.

Reklamy


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*