Wojna wygnała ich z domów. Orla Straż pomaga im stanąć na nogi

Uczniowie z Goręczyna mieli okazję wysłuchać prelekcji kmdr ppor. rez. Bartosza Rutkowskiego. Jest on założycielem Fundacji „Orla straż”. Opowiedział o wojennej codzienności i pomocy jakiej udzielają ludności w Iraku.

20180222_Orla_Straz_Goreczyno

20180222_Orla_Straz_Goreczyno
Fundacja „Orla Straż” została założona przez byłego żołnierza Bartosza Rutkowskiego, który po 22 latach zrezygnował ze służby. W październiku 2015 roku do Polski dotarła fotografia ukrzyżowanego asyryjskiego 12 latka. Była to kropla, która przelała czarę goryczy. Rutkowski sam będący ojcem dwóch synów, postanowił działać. Po 6 dniach do rezygnacji ze służby, był już w drodze do Iraku. Pragnął osobiście zobaczyć w jaki sposób można pomóc ludziom dotkniętym przez walki z Państwem Islamskim.

Po powrocie postanowił założyć fundację. W swoich działaniach zajmują się pomocą humanitarną rodzinom przesiedlonym, osobom uwolnionym z niewoli ISIS oraz wspierają żołnierzy-ochotników i ich rodziny.

Irak – wbrew powszechnej opinii – to zwyczajny, cywilizowany kraj. Nie jest to kraj rozwijający się. Irakijczycy to zwykli ludzie, którzy przed wojną wiedli zwyczajne życie. Ogromna ilości ludzi musiała porzucić swoje domy i uciekać z rejonów okupowanych przez ISIS, które nie miało w stosunku do nich żadnej litości. Ekstremiści ISIS w szczególny sposób prześladują jazydów, którzy przez nich uznawani są przez podludzi. Mężczyźni byli często mordowani, kobiety i dziewczynki – brane do niewoli i wykorzystywane. Chłopców – po intensywnej indoktrynacji Państwa Islamskiego – używa się do zamachów samobójczych.

– Nasza fundacja pomaga rodzinie, z której dwóch synów wykorzystano właśnie w ten sposób. Przez dwa lata przechodzili całkowite pranie mózgu. Byli w wieku około 10 i 12 lat – wspominał Rutkowski. – Jedyne co zostało tej rodzinie to oglądanie nagrań w internecie ze swoimi synami, gdzie deklarują oni, że z dumą zginą za Allaha.

Uchodźcy żyją często w prowizorycznych namiotach. Tworzą je ze wszystkiego – worków po ryżu i mące, kawałków materiałów. Są one nieszczelne i wadliwe. W okresach intensywnych opadów deszczu, wewnątrz namiotów dochodzi do podtopień, tworzy się błoto. Nie mają w nich często podstawowego wyposażenia. Brak im łóżek, środków czystości. Mają możliwość zakupu ich na miejscu jednak brakuje im pieniędzy na to. Każdy z nich pragnie powrócić do swojego przedwojennego życia – domów, prac i szkół. „Orla Straż” stara się pomóc im w tym powrocie. Nie poprzestają na pomocy humanitarnej.

Fundacja swoimi działaniami pomaga ludności, angażujących ich jednocześnie w swoje działania. Komandor wspomniał o irackim ślusarzu, któremu wyposażyli na nowo warsztat. Dzięki temu mężczyzna wraz ze swoimi synami mogli pomóc innym mieszkańcom wioski w odbudowie ich domów. W ten sposób aktywizują zawodowo ludność, dając szansę na coś więcej niż egzystencję.

Orla straż” w swoich planach ma stworzenie kliniki, w której personel całkowicie złożony będzie z uchodźców. Dzięki temu lekarze przebywający w obozach w sposób realny będą mogli pomóc swoim współziomkom.

Pomoc w Iraku nie może skończyć się z umilknięciem strzałów. Miasta, które zostały uwolnione spod władzy ISIS, wymagają całkowitej odbudowy. Wiele budynków zostało zrównane z ziemią w czasie bombardowań i ostrzałów. Ekstremiści bardzo duży nacisk kładą na niszczenie miejsc związanych historycznych oraz miejsc kultu. Kalifat pragnie stworzyć nową historią. Jej karty pozbawione mają być wspomnień o istnieniu innych religii oraz mniejszości.

Na koniec uczniowie mogli zapytać założyciela fundacji o jej działania. Sama prelekcja odbyła się w Szkole Podstawowej im. Ziemi Kaszubskiej w Goręczynie.

Fundację „Orla Straż” wesprzeć można wpłacając datek na konto bankowe numer 19 1750 0012 0000 0000 3332 4887. 

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.orlastraz.org

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*