Fot.: Waldek Kaiser

Babi Dół: kamienne kręgi, kuchenne rewolucja [ZDJĘCIA]

Wieś Babi Dół. Wieś, która ma do zaproponowania turystom nie tylko wodę i las, ale także kilka innych atrakcji turystycznych, takich jak np.: głęboki jar rzeki Raduni, opuszczona jednostka wojskowa, kamienne kręgi czy kuchnia Magdy Gessler! Zobacz zdjęcia!

babi_dol_001

Zdjęcie 1 z 13

WAK,STO

Babi Dół od 2011 roku jest wsią sołecką, choć bardzo małą. Leży przy drodze krajowej nr 20 do Kościerzyny. Jest tam kilka miejsc na które warto zwrócić uwagę.

Babi Dół w gminie Żukowo: krótka historia

Pierwsze informacje zapisane o Babim Dole pochodzą z roku 1749. Wówczas istniała tam karczma, którą zamieszkiwało kilka rodzin dzierżawiących ziemie klasztorne. Do 1914 roku karczma znajdowała się w rękach rodziny Ziscków. Okoliczne lasy były bardzo chętnie odwiedzane w celach rekreacyjnych, niestety wiele z nich zostało zniszczonych podczas budowy magistrali kolejowej do Gdyni. Po 1945 roku w okolicach rozlokowano jednostkę wojsk rakietowych. Przyczyniło się to do zablokowania rozwoju wsi. Dopiero w 1993 roku wojsko opuściło Babi Dół.

Babi Dół w gminie Żukowo: atrakcje

Niewątpliwym numerem jeden wśród atrakcji małej wsi jest „Rezerwat Jar Raduni”. Powstał w 1972 roku i miał na celu ochronę fauny i flory rzeki Raduni, która na odcinku Babi Dół – Rutki przebija się przez wzgórza morenowe. Rezerwat jest rajem dla wielbicieli przyrody. Biegnie tutaj niebieski szlak pieszy oraz ścieżka.

Schrony i obiekty techniczne stworzonej w 1945 roku jednostki rakietowej oraz pozostałości po garnizonie znajdują się kilkaset metrów na południe od miejscowości Babi Dół. Niestety, niewiele tam zostało do oglądania. Wejścia do podziemi zostały zasypane. Z kolei obiekty na powierzchni nie oparły się chuliganom, zbieraczom złomu i aurze. Warto jednak się tam wybrać, to i owo można bowiem obejrzeć.

Zobacz też: Opuszczone miejsca na Pomorzu: fortyfikacje w Babim Dole [ZDJĘCIA]

„Kamienne wesele” – zespół gockich kurhanów i kamiennych kręgów. Położony 2,5 km na południowy wschód od wsi ( przy drodze leśnej do osady Trątkownica). Na miejscu można zobaczyć 5 kurhanów i 3 kamienne kręgi. Przez lata obiekt badany był przez archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego.

Reklamy

Dworzec kolejowy „Babi Dół” – zbudowany w latach 20. Oddany do użytku 22 maja 1932 r. Utrzymany w stylu architektonicznym, który jest inspirowany renesansowym budownictwem z okolic Lublina.

Babi Dół w TV

Babi Dół dużą popularność zyskał dzięki restauracji „Schabowy raz” w której „Kuchenne rewolucje” przeprowadziła znana restauratorka – Magda Gessler. W weekendy trudno znaleźć tam wolny stolik. Dużym plusem restauracji jest jej położenie – przy drodze nr 20, która prowadzi do wielu pięknych, kaszubskich zakątków.

Skomentuj:  Babi Dół: kamienne kręgi, kuchenne rewolucja [ZDJĘCIA]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*