„Na zawsze tu” – zachwycający utwór na 100-lecie Kartuz

„Na zawsze tu” – zachwycający utwór na 100-lecie Kartuz

Z okazji 100. rocznicy nadania Kartuzom praw miejskich przygotowany został specjalny muzyczny prezent. Zachęcamy do wysłuchania utworu, który stworzyli wspólnie artyści, związani z piękną „stolicą Kaszub”.

„Na Zawsze Tu” to utwór stworzony przez utalentowanych artystów na czele z Agnieszką Łabudą-Wiatr. Kompozycja powstała na 100-lecie miasta Kartuzy, nawiązuje do jego charakteru i historii. W utworze usłyszeć możemy Michała Lange, Aggy Wind, Martę Goluch i Hubinafali, a także chóry Cartusia i Canto. Narrację w pierwszej części piosenki poprowadzili Krystyna Stańko i Michał Bronk. W utworze wykorzystano również fragment książki Janusza Mamelskiego „Legendy Kaszubskie”.

Koncepcja utworu została dokładnie przemyślana przez jego producentów – Agnieszkę Łabudę-Wiatr, Michała Lange oraz Krzysztofa Knurka. Jak podkreśla Agnieszka Łabuda-Wiatr, łączy on w sobie muzycznie kilka części. Zaczyna się od sakralnej, śpiewanej przez chór, która zbudowana jest na samplach, pochodzących z odgłosów natury, gaju Świętopełka, dźwięku dzwonów kościelnych i nawiązuje do historii zakonu kartuzów. Wers łaciński „In Paradiso Marie pacem invenies animae” („W Raju Maryi znajdziesz spokój duszy”), który śpiewa chór Cartusia, przechodzi następnie w część odnoszącą się do natury, podań o powstaniu Kartuz, nawiązuje do natury i organicznych dźwięków.

Reklamy

Zobacz również: „Brodacz pyta” – odcinek 6 – Agnieszka Łabuda-Wiatr, specjalistka od edukacji muzycznej i artystycznej

-Kolejna część utworu skupia się bardziej na wzajemnych relacjach, opowiada o sentymentalnym powrocie do ludzi, którzy tworzą społeczność mieszkańców Kartuz i są związani z tym miastem – pisze artystka.

W melodii pojawia się też hejnał Kartuz, który zapowiada muzyczną przemianę.

-Ten switch oznacza zmianę tematyki z mitologii i natury na część miejską, która ma oddać współczesne Kartuzy. W kulminacyjnym momencie łączą się wszystkie elementy, składające się na charakter Kartuz, podsumowanie zawarte jest w prostym wersie i frazie. W tej części wszyscy wokaliści łączą się i śpiewają chórem: „Będziemy już na zawsze tu” – wyjaśnia Agnieszka Łabuda-Wiatr.

Zobacz również: Marta Goluch: „Trochę nam się Polska podzieliła na festiwale w Sopocie i Opolu…”

W utworze wykorzystano zarejestrowane w Kartuzach dźwięki takie jak – gwar wewnątrz CH Kaszuby, sample wokalne i instrumentalne zarejestrowane na próbie zespołu Kaszuby, dzwony Kolegiaty i kościoła pw. św. Kazimierza, odgłosy natury – lasu, gaju Świętopełka, jeziora Klasztornego Małego i Dużego, śpiew ptaków, uderzanie tafli wody o pomost, hejnał Kartuz czy dźwięki, zarejestrowane podczas godzin szczytu na ulicy 3 Maja.

Urząd Miejski w Kartuzach (Oprac. Andrzej Baranowski)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*