Lekcje z robotami

Lekcje z robotami

Uczniowie dwóch szkół w Żukowie i jednej w Borkowie pracują z nowoczesnymi robotami. To efekt przystąpienia do projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego (CMI).

Wszystkie szkoły biorące udział w projekcie otrzymały po trzy roboty. Są to mboty, które zostały wyposażone w szereg czujników. Ciekawostką jest również to, ze zestaw dotyczący jednego robota składa się z około 60 elementów i to uczniowie w czasie zajęć koła informatycznego przygotowali roboty do pracy. W podstawowej wersji każdy wyposażony jest w czujniki odległości i linii oraz w wyświetlacz LED Matrix. „Dodatkowo w zestawach otrzymaliśmy czujniki temperatury, wilgotności, żyroskop i odbiciowy czujnik koloru, który rozpoznaje kolory: biały, żółty, czerwony, zielony, niebieski, czarny” – mówi Mirosława Żołna, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Żukowie i dodaje, że mboty sa robotami edukacyjnymi, które pozwalają na naukę programowania poprzez stosowanie bloków – dla młodszych uczniów, a bardziej zaawansowani użytkownicy – mogą programować w tekstowym środowisku Arduino IDE.

Nauczyciele z trzech szkół z gminy Żukowo (SP nr 1, SP w Borkowie, SP nr 2) biorą udział w projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego od sierpnia 2019 roku. Jest to ogólnopolski projekt grantowy, którego celem jest podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej oraz aktywizacja młodzieży uzdolnionej informatycznie. Zajęcia dla uczniów rozpoczęły się w ostatnim tygodniu września lub w pierwszym tygodniu października. Najpierw została przygotowana przez prowadzących nauczycieli baza dydaktyczna, a następnie zostały zainicjowane koła informatyczne w w/w placówkach. „Zajęcia odbywają się w każdej ze szkół raz w tygodniu, trwają dwie godziny lekcyjne. W ramach spotkań z uczniami organizujemy również wyjazdy. Do tej pory uczniowie odwiedzili wystawę robotów Robopark oraz byli na wydziale ETI na Politechnice Gdańskiej” – mówi Mirosława Żołna.

Reklamy

Jedna z wycieczek członków kół informatycznych z gminy Żukowo miała na celu zapoznanie ich z działaniem i budową Trytona – superkomputera. Mieści się on w gmachu Politechniki Gdańskiej, waży około 30 ton! Jego działanie możemy przyrównać do 1600 pojedynczych komputerów. Superkomputer wykonuje biliard operacji matematycznych na sekundę. Naprawdę robi wrażenie!

Program CMI służy ogromnym wsparciem dla nauczycieli prowadzących zajęcia. „W pierwszym półroczu roku szkolnego 2019/2020 odbyło się 9 zjazdów dla nauczycieli. Zjazdy stacjonarne odbywają się na Politechnice Gdańskiej i są prowadzone przez pracowników tejże uczelni. Natomiast szkolenia e-learningowe przygotowuje Politechnika Łódzka. CMI zajmuje się organizacją zjazdów, dojazdami nauczycieli do uczelni, organizacją kół w szkołach” – tłumaczy dyrektor SP 2 w Żukowie.

W programie przygotowanym przez CMI mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych, od klasy czwartej oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*