Kartuzy. Code Week w „dwójce”

Kartuzy. Code Week w „dwójce”

„Code Week” to europejska inicjatywa, w której udział biorą szkoły oraz inne instytucje z ponad 50. krajów całego świata. Jest to akcja, w ramach której świętuje się kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania, związane z technologią. Uczniowie kartuskiej „dwójki” po raz kolejny włączyli się w tę akcję.

W dniach od 14 do 22 października w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach zarówno dzieci z oddziałów przedszkolnych, a także uczniowie z klas 1 – 8 włączyli się w akcję „Dwójka koduje 2021”. 3-latki wzięły udział w grze terenowej, w trakcie której dzieci miały do wykonania 4 zadania, zawierające elementy programowania. Podczas wykonywania zadań dzieci rozwijały spostrzegawczość oraz logiczne myślenie.

4-latki kodowały wraz z „Misiem Uszatkiem” – kodowały sterując misiem, poruszającym się w labiryncie, odkodowywały obrazki oraz rozwiązywały Sudoku. 5-latki zaś układały na macie do kodowania sekwencje, związane z jesienią i lasem.

Dzieci z zerówek obejrzały film, który wytłumaczył im, co to jest kodowanie. Wspólnie ćwiczyły umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, zrealizowały zadania w których musiały według kodu zamalować odpowiednie pola na planszy, z których wyszedł miś lub inne zwierzątka. Również na dworze dzieci bawiły się w podchody, w których musiały wykonywać zadania według kodu.

Uczniowie klas 2 odkodowywali ukryte obrazki, kodowali na zajęciach z informatyki, rozwiązywali gry logiczne, posługiwali się kodem strzałkowym, poznali podstawy programowania w Scratch.

Uczniowie klas 7 i 8 podczas zajęć z informatyki udoskonalali swoje kompetencje programistyczne: kodowali obrazkowo, tworzyli proste strony internetowe w języku HTML, a także programowali w języki C++. Ponadto uczniowie klas 8 przygotowywali się do konkursu kuratoryjnego z informatyki oraz olimpiady informatycznej.

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach po raz drugi została zakwalifikowana do realizacji projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Młodzi programiści zgromadzeni wokół tego projektu spotkali się na zajęciach 14 października i poznawali tajniki programowania, konstruowali roboty wykorzystując zestawy LEGO Mindstorm.

Elementy programowania były w tym czasie realizowane nie tylko na typowych zajęciach informatycznych. Uczniowie klas 7 kodowali na muzyce – odszyfrowywali muzyczne obrazki oraz tworzyli muzykę w programie komputerowym Chrome Music Lab, a na zajęciach z plastyki uczniowie odkodowywali postacie z bajek oraz zwierzęta.

W akcję Code Week włączyła się także świetlica szkolna – dzieci uczyły się podstaw programowania kodując kolorami.

Dzięki udziałowi w akcji uczniowie mieli okazję rozwijać logiczne, algorytmiczne myślenie, uczyli się zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności, kształtowali umiejętność pracy w zespołach, szukania kompromisów, optymalnych rozwiązań. Zajęcia były okazją do twórczego i odpowiedzialnego wprowadzenie dzieci w cyfrowy świat programowania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*