Fontanna Heweliusza zagra w rytm carillonu co weekend

Fontanna Heweliusza znajdująca się na Skwerze przy Wielkim Młynie w Gdańsku cały sezon letni będzie tworzyła różnorodne obrazy wodne i świetlne. A to wszystko w rytm carillonu, najcięższego instrumentu świata. Ten znajduje się w kościele św. Katarzyny.

Fontanna Heweliusza
fot. GIWK/ Fontanna Heweliusza

Fontanna Heweliusza będzie współpracować z carillonem w każdy piątek, sobotę i niedzielę o 21.45. Dzięki temu, mieszkańcy i turyści będą mogli podziwiać wieczorne pokazy wody, światła i dźwięku. 

Carillon w Gdańsku jest największym instrumentem tego typu w Polsce i całej Europie środkowej. Posiada 50 dzwonów i dwa systemy gry: automatyczny i ręczny. Powstał w latach 1989-1998. Fontanna Heweliusza jest z kolei projektem młodszym, bo 3 letnim. Odznacza się nowoczesnością pod względem architektonicznym i technologicznym. 

Zobacz też: Dni Otwarte Funduszy Europejskich – gry,zabawy, konkursy w całym województwie [LISTA]

W zeszłym roku odbył się konkurs „Fontannie bije ten dzwon” a jego zwycięzcom został pan Kamil Cieślik. Jego utwór „Opowieści fontanny Heweliusza” można teraz usłyszeć w Gdańsku co weekend. Od sierpnia repertuar poszerzy się o utwór, który zajął drugie miejsce w konkursie – „Nihil Contant” pani Katarzyny Kwiecień-Długosz.

W wakacje, Fontanna i Skwer przy Wielkim Młynie będą również miejscem spotkań w ramach Letnich Koncertów Carillonowych. Podczas koncertów, w każdy lipcowy i sierpniowy piątek zagrają artyści na żywo. Organizatorzy mają zamiar zaprosić najlepszych carillonistów z całego świata.

Organizatorami pokazów są: Miasto Gdańsk, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Polskie Stowarzyszenie Carillonowe.

Skomentuj: Fontanna Heweliusza zagra w rytm carillonu co weekend

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*