Dzieje Kaszub: zegar na Biskupiej Górce odzyskuje dawną świetność

Dzieje Kaszub: zegar na Biskupiej Górce odzyskuje dawną świetność

Dzieje Kaszub. Zegar na Biskupiej Górce dzięki powodzeniu akcji „Prezent dla Gdańska” odzyskuje dawną świetność. Na renowację zegara udało się zebrać w kraju i za granicą ponad 70 tys. zł. Prace zakończą się wiosną tego roku.

prace-warsztatowe-2

Zdjęcie 1 z 3

mat. prasowy

Prace renowacyjne odbywają się pod dachem. Mechanizm trafił już jakiś czas temu do warsztatu. Tam powstały wskazówki zegara.

– Będzie to zegar z elektrycznym napędem, z mechanizmami obsługującymi obie tarcze, z automatycznym przestawianiem czasu, która w następnych etapach będzie koordynować też scenę z okrętami. Mechanizmy napędowe powtarzają co do zasady stare rozwiązanie, ale z użyciem współczesnych podzespołów, włączając w to prototypowe rozwiązanie połączenia ruchów wskazówek minutowych i godzinowych na drodze elektronicznej, co znacznie upraszcza strukturę mechanizmu, czyni go bardziej niezawodnym… – tak nowy mechanizm opisuje Grzegorz Szychliński, dyrektor Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku.

Reklamy

Zobacz też: Kuźnia Wodna w Oliwie

Wskazówki z blachy stalowej nierdzewnej, złoconej, z ażurowym indeksem i przeciwwagami w kształcie półksiężyców, przypominać będą o ty, iż na Biskupiej Górce stało obserwatorium astronomiczne, które w 1781 roku wzniósł wybitny gdański lekarz i przyrodnik, członek Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego i Royal Society, Nathanael Matthäus von Wolf.

Cyfry na tarczy zegarowej zostaną odnowione i uzupełnione. – Zostaną one zakonserwowane, prostowane, powtórnie pozłocone i powrócą na wieżę – mówi Grzegorz Szychliński. – Cyfry brakujące będą wykonane jako wierne kopie istniejących znaków – dodaje dyrektor muzeum.

Warto przy okazji zauważyć, że Biskupia Górka była w ciągu dziejów ważnym miejscem dla Gdańszczan. Od XII wieku do II rozbioru Polski stanowiła własność biskupów kujawskich, sprawujących kościelną zwierzchność nad Pomorzem Gdańskim. Na wzniesieniu pod Gdańskiem biskup Zbylut Pałuka z Wąsocza, reprezentant zasłużonego dla dzieła chrystianizacji Polski wielkopolskiego rodu, w miejscu drewnianej siedziby biskupów w XIV wieku postawił murowany zamek. W następnym stuleciu obiekt ten został zniszczony, a później włączony w skład fortyfikacji okalających Gdańsk. Jego wojskowa historia zakończyła się w 1918 roku. Gdańsk bowiem zgodnie z zapisami traktatu wersalskiego został zdemilitaryzowany.  Biskupia Górka zyskała charakter rekreacyjny i mieszkalny. Jej wizytówką stało się wybudowane w 1938-1939 schronisko młodzieżowe z 25-metrową wieżą zegarową. W 1951 roku znaczna część Biskupiej Górki została przejęta przez Milicję Obywatelską, a potem Policję. 

Skomentuj: Dzieje Kaszub: zegar na Biskupiej Górce odzyskuje dawną świetność

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*