70. rocznica śmierci Witolda Pileckiego. Dzisiaj w Kartuzach wydarzenie upamiętniające

70. rocznica śmierci Witolda Pileckiego. Dzisiaj w Kartuzach wydarzenie upamiętniające

Dzisiaj, 25 maja, o godz. 21:30 pod obeliskiem Danuty Siedzikównej w Kartuzach odbędą się wydarzenia upamiętniające postać Witolda Pileckiego.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku , zmarł 25 maja 1948 roku. Właśnie dzisiaj mija 70 rocznica jego śmierci. Pilecki pochodził z rodziny szlacheckiej. Od 1910 Pileccy zamieszkali w Wilnie, gdzie Witold rozpoczął edukację. W wojnie polsko – bolszewickiej brał udział w obronie Grodna, bitwie warszawskiej, bitwie w Puszczy Rudnickiej oraz w buncie gen. Żeligowskiego. W wojnie obronnej 1939 roku walczył w szwadronie 19 Dywizji Piechoty Armii Prusy, następnie zaś w 41 Dywizji Piechoty. Po zakończeniu działań wojennych wraca do Warszawy i jest jednym z organizatorów Tajnej Armii Polskiej. W wyniku podjętej decyzji zdecydował się dobrowolnie udać się do obozu w Oświęcimiu. 19 września 1940 roku udał się ująć w łapance na Żoliborzu. W Oświęcimiu  jest organizatorem konspiracji w obozie Związek Organizacji Wojskowej. Z obozu przesyłał do Warszawy informacje w sprawie ludobójstwa w obozie tzw “Raporty Pileckiego”. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku ucieka z obozu wraz z dwoma współwiężniami. Po wojnie wraca do Warszawy i współtworzy organizację NIE. 8 maja 1947 roku zostaje aresztowany i poddany brutalnemu śledztwu. 15 marca 1948 zostaje skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku, dzisiaj jest więc rocznica śmierci Witolda Pileckiego. Pozostawił żonę, córkę i syna. Szkoła Ponadgimnazjalna w Przodkowie nosi imię Rotmistrza Witolda Pileckiego. 

25 maja, o godz. 21:30 pod obeliskiem Danuty Siedzikównej w Kartuzach odbędą się wydarzenia upamiętniające postać Witolda Pileckiego. Organizatorzy zachęcają uczestników do przyniesienia na miejsce zniczy. 

Reklamy

O Witoldzie Pileckim, a także współczesnym patriotyzmie rozmawialiśmy z Kazimierzem Klas, Dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie.         

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*