źródło: PKW

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 – Kompendium wiedzy niezbędnej

Już w niedzielę, 21 października, wybierzemy się do urn wyborczych. Tego dnia głosować będziemy na włodarzy naszych gmin i miast, radnych gminnych, powiatowych oraz do sejmiku. Czy mamy pełną wiedzę przed wyborem? Podpowiadamy!

źródło: PKW /wybory samorządowe 2018
źródło: PKW

Kto może głosować?

  • Osoba, która ukończyła, najpóźniej w dniu wyborów, 18 lat,
  • obywatel polski,
  • osoba na stałe zamieszkuje na obszarze gminy/powiatu/województwa, gdzie działa wybierany organ.

Czytaj też: Nie jesteś zameldowany w swojej gminie? Możesz głosować! Sprawdź jak

Kto NIE może głosować? Czynne prawo wyborcze nie przysługuje osobom:

  • pozbawionym praw publicznych w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu,
  • pozbawionym praw wyborczych w wyniku prawomocnego orzeczenia Trybunału Stanu,
  • ubezwłasnowolnionym w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu.

Gdzie zagłosować?

Nie wiesz, gdzie masz zagłosować? Możesz wyszukać to miejsce za pośrednictwem strony Państwowej Komisji Wyborczej – TUTAJ

Jak głosować?

Co najmniej dwie przecinające się linie…

Według nowelizacji do Kodeksu Cywilnego, zmieniła się definicja krzyżyka, którego używamy przy głosowaniu w wyborach. Przez znak „x” rozumie się „co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki”. (Wcześniej były to „dwie przecinające się linie w obrębie kratki”). W przypadku więcej niż dwóch linii przecinających się głos jest ważny. W poprzednim stanie prawnym każdy dodatkowy znak, dodatkowa linia, powodowały, że głos nie mógł zostać uznany za ważny.

Reklamy

Instrukcja głosowania:

  • W wyborach do rad gmin liczących do 20 tys. mieszkańców głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Co unieważnia Twój głos? Postawienie znaku „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata, niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce, postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą.
  • W wyborach do rad gmin liczących powyżej 20 tys. mieszkańców głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Co unieważnia Twój głos? Postawienie znaku „X” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście, niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce, postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez gminną komisję wyborczą.
  • W wyborach do rad powiatów głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Co unieważnia Twój głos? Postawienie znaku „X” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście, niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce, postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez powiatową komisję wyborczą. 
  • W wyborach do sejmików województw głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Co unieważnia Twój głos? Postawienie znaku „X” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście, niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce, postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez wojewódzką komisję wyborczą. 
  • W wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.Co unieważnia Twój głos? Postawienie znaku „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata, niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce, postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą. 
  • W wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (1 kandydat) wyborca głosuje za wyborem kandydata, stawiając znak „X” na karcie do głosowania w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata. Wyborca głosuje przeciwko wyborowi kandydata, stawiając znak „X” na karcie do głosowania w kratce oznaczonej słowem „NIE” z lewej strony obok nazwiska kandydata. Co unieważnia Twój głos? Postawienie znaku „X” w obu kratkach, niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce.

W związku z licznymi pytaniami przedstawiamy wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie dopisków i zamazywania kratek na kartach do głosowania. 

Państwowa Komisja Wyborcza w związku z wątpliwościami dotyczącymi znowelizowanego art. 41 Kodeksu wyborczego wyjaśnia, co następuje.

Dopisek lub znak, który ma formę nieprzecinających się linii nie ma wpływu na ważność głosu. Jeśli jednak w jednej kratce jest już przez wyborcę postawiony znak X, a wyborca dokonując dopisku lub stawiając znak w innej kratce, zawrze w niej taki dopisek lub znak, który będzie zawierał przecinające się linie, to automatycznie wypełni definicję znaku X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki), co oznaczać będzie, że wyborca postawił kolejny znak X, a to skutkuje nieważnością głosu.

Tzw. zamazanie kratki w sposób, w rezultacie którego da się wyróżnić przecinające się linie, także wypełnia definicję znaku X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki).

Jednolite zamazanie kratki może powodować niepewność, czy pod nim znajduje się znak X, co stwarza ryzyko uznania głosu za nieważny. Dlatego Państwowa Komisja Wyborcza apeluje, by wyborcy nie zamazywali kratek, a jedynie stawiali znak X przy nazwisku kandydata, na którego chcą zagłosować.

Przewodniczący
Państwowej Komisji Wyborczej
Wojciech Hermeliński


Kogo wybieramy? Gmina

Kogo wybieramy? Powiat

Kogo wybieramy? Województwo


 

Sprawdź, kto kandyduje!

Cisza wyborcza – co to takiego?

JAK WYBRALIŚMY?


 

WYNIKI WYBORÓW:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*