Tysiące wiernych na odpuście Matki Bożej Szkaplerznej w Sianowie [ZDJĘCIA] 2019

Tysiące wiernych na odpuście Matki Bożej Szkaplerznej w Sianowie [ZDJĘCIA] 2019

Tysiące Kaszubów z różnych części regionu przybyło do Sianowa by wspólnie modlić się u stóp Matki Bożej Szkaplerznej. Uroczystej sumie pontyfikalnej przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. Odpust w Sianowie potrwa jeszcze do poniedziałku 29 lipca.

[Not a valid template]W sobotę 20 lipca rozpoczęły się ośmiodniowe obchody Wielkiego Odpustu Lipcowego ku czci Matki Bożej Szkaplerznej w Sianowie. Jednym z najważniejszych momentów Oktawy była niedzielna Eucharystia, której przewodniczył ksiądz biskup Ryszard Kasyna. Było ponad 5000 samych pieszych pielgrzymów. Najliczniejszą z pielgrzymek była ta z Sierakowic – uczestniczyło w niej 1300 osób. Natomiast najdłuższą drogę do pokonania mieli pielgrzymi z Miastka, bo aż 116 kilometrów. Prócz nich, na odpust w Sianowie co roku przychodzą pielgrzymi z całego regionu – m.in. Luzina, Banina, Chwaszczyna, Wejherowa, Smołdzina, Sulęczyna, Przodkowa, Kartuz, Chmielna i Kamienicy Królewskiej. Wielu wiernych przyjechało również samochodami oraz autokarami. Do tronu Sianowskiej Matki wyruszyła także pielgrzymka zmotoryzowana. Wierni podróżowali motocyklami i quadami z Wielkiego Mędromierza do Sianowa, przez Tucholę, Czersk, Karsin, Kościerzynę oraz Kartuzy.

Na uroczystej sumie pontyfikalnej pojawili się także parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Do zebranych na odpuście trafiły m.in. słowa pokłonu od prezydenta RP Andrzeja Dudy, które przekazał Piotr Karczewski, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Reklamy

Rzeźba zwana „Kaszubska Częstochowa” 

Legenda mówi, że figurkę otoczoną niebiańskim blaskiem znaleziono w paprociowym krzaku. Zaniesiono ją do krzyżackiej kaplicy w Mirachowie, jednak 3-krotnie wracała do Sianowa, gdzie odczytano to jako znak Boży i wybudowano Jej świątynię. Sama figurka dwukrotnie cudem ocalała z pożarów sianowskiej świątyni.

W 1966 roku na mocy dekretu papieża Pawła VI, Pani Sianowska została ukoronowana papieskimi koronami. W nocy z 23 na 24 kwietnia 2002 roku w Sianowie dokonano strasznego świętokradztwa. Nieznani sprawcy zdarli z Sianowskiej Pani i Dzieciątka Jezus insygnia władzy królewskiej oraz wota dziękczynne. Rekoronacja odbyła się 21 lipca 2002 roku podczas Szkaplerznego Odpustu Sianowskiego. W uroczystości uczestniczyło 15 tys. wiernych. Z czego większość przybyła pieszo. Maryja Sianowska jest patronką szczególnie młodzieży. Co roku przybywają tu absolwenci szkół podstawowych, gimnazjum i szkół średnich z całych Kaszub. Powiadają w tych stronach, że aby szczęśliwie zawrzeć związek małżeński, odbyć trzeba pielgrzymkę do Sianowskiej Pani.

Na dwa odpusty Matki Bożej: Szkaplerznej (pierwsza niedziela po 16 lipca) i Siewnej (pierwsza niedziela po 8 września) przybywa wiele tysięcy wiernych. Sanktuarium w miesiącach letnich przyjmuje wiele grup oazowych i rekolekcyjnych. Piękno krajobrazu i dziewicza przyroda, pomagają w zbliżeniu do Boga i jego Najświętszej Matki. Sianowscy parafianie co środę przybywają na nowennę ku czci Matki Boskiej Sianowskiej. Pośród modlitw oraz śpiewów przed Najświętszym Sakramentem i odsłoniętym obliczem Najświętszej Matki, odczytywane są prośby składane przed jej Tronem.

Osiem dni modlitw w różnych intencjach

Odpust w Sianowie trwać będzie jeszcze do poniedziałku 29 lipca. 22 lipca będzie dniem modlitwy rodziców i dzieci. Wtorek w sanktuarium dedykowany będzie modlitwom o piękną miłość dla zakochanych i narzeczonych. Piątego dnia Wielkiego Odpustu do Sianowskiego Sanktuarium pielgrzymować będą bractwa i stowarzyszenia religijne – Rodzina Żywego Różańca, Czciciele Bożego Miłosierdzia, III Zakon św. Franciszka oraz Bractwo Świętego Szkaplerza. Czwartek to dzień pielgrzymek kapłanów, diakonów i kleryków, a także strażaków z całego powiatu. Piątek dedykowany będzie tradycyjnie parom obchodzącym jubileusze małżeńskie, natomiast sobota rolnikom i kierowcom. Niedziela to dzień czcicieli Matki Boskiej Sianowskiej. Tego dnia do Sianowa przybędzie pielgrzymka Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców. Wszystkie uroczystości zwieńczy modlitwa za zmarłych.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*