Światowe Jamboree Skautowe w Gdańsku w 2023 roku?

Tylko Polska i Korea Południowa starają się o organizację Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku. Jeśli rywalizację wygra ZHP, to największe cykliczne wydarzenie edukacyjne dla skautów odbędzie się w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej.

jamboree_widok_miasteczko_zlotowe_szwecja

Obraz 1 z 2

Fot.: materiały prasowe ZHP

– Jedynymi krajami kandydującymi do organizacji 25. Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku są Polska i Korea Południowa. Do Światowego Biura Skautowego wpłynęły aplikacje tylko z tych dwóch krajów – potwierdził władzom Związku Harcerstwa Polskiego Stephen Peck, dyrektor Światowego Biura Skautowego ds. Imprez Światowych

Zobacz teżUrodziny Jana Heweliusza: widowisko plenerowe [ZDJĘCIA]

Oficjalne przyjęcie kandydatury przez władze Światowego Komitetu Skautowego to nie koniec zmagań Związku Harcerstwa Polskiego i Gdańska w drodze po Jamboree w 2023 roku. Decyzja o przyznaniu organizacji Polsce lub Korei Południowej zapadanie w sierpniu 2017 roku podczas Światowej Konferencji Skautowej w Azerbejdżanie.

– Bardzo się cieszymy, że Gdańsk ma szanse gościć skautów z całego świata. Zdajemy sobie sprawę z rozmiaru przedsięwzięcia – w Jamboree uczestniczyć będzie około 40 000 osób – i dołożymy wszelkich starań aby Jamboree zostało zorganizowane na najwyższym, światowym poziomie –   – mówi Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska. – Mamy nadzieję, że w sierpniu 2017 roku, to my będziemy się cieszyć z wyboru Światowej Konferencji Skautowej – zaznacza włodarz.

Jamboree jest również szansą dla rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, która swoją niezwykłą przyrodą i położeniem ujęła już m.in. Stephena Pecka, który odwiedził Gdańsku w październiku 2015 roku – mówi Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska,

Polska kandydatura będzie oceniana w połowa lipca br. Wówczas to do Gdańska przyjadą władzę Światowego Biura Skautowego.

– Przed nami jeszcze dużo pracy – mówi podharcmistrzyni Marta Bednarska, odpowiedzialna w Zespole Projektu „Jamboree 2023” za promocję kandydatury Gdańska. – Korea Południowa jest poważnym konkurentem z silną pozycją w swoim regionie. Dzięki zaangażowaniu ponad 100 osobowego zespołu młodych instruktorów – wolontariuszy z całej Polski, działających jako Zespół Projektu Jamboree, ich zapałowi, entuzjazmowi i profesjonalizmowi jesteśmy pozytywnie postrzegani na skautowej arenie międzynarodowej. Nasi architekci spotykają się z osobami odpowiedzialnymi za budowę poprzednich miasteczek zlotowych, logistycy już obmyślają sposoby dostaw i transportu. Nie bez znaczenia są spójne działania promocyjne przebiegające pod hasłem „Be the Spark! – Bądź iskrą!” Młodzież uczestnicząca w Jamboree w Gdańsku, ma być iskrą, która z Miasta Wolności roznieci ogień pozytywnej zmiany w społecznościach na całym świecie – zapewnia instruktorka ZHP.

Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) wymyślone dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza członkowska organizacja pozarządowa na świecie, zrzeszająca kilkadziesiąt milionów ludzi.

Skomentuj: Światowe Jamboree Skautowe w Gdańsku w 2023 roku?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*