fot. Elżbieta Lejk/zkaszub.info

Szkoła w Somoninie o kobietach w dniu ich święta

Międzynarodowy Dzień Kobiet w szczególny sposób uczcił Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie. W ramach kampanii „Marzec na obcasach” uczniowie mogli wysłuchać prelekcji zaproszonych gości. Nie zabrakło zabiegów upiększających i słodkich wypieków.

[Not a valid template]Tradycja świętowania 8 marca istnieje na świecie od roku 1910. Tradycyjnymi prezentami są kwiaty i słodkości, mające osłodzić kobietom ten ważny dzień. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w ramach kampanii „Marzec na obcasach”, tego dnia stara się upowszechnić działania na rzecz kobiet.

Przybyłych uczniów i gości powitała dyrektor ZSP – Elżbieta Świętoń. Pierwszym punktem dnia było spotkanie z kobietami biznesu. Na pytania uczniów oraz nauczycieli odpowiadały Edyta Okroj oraz Joanna Sylka-Nazaruk. Wśród wszystkich wypowiedzi, najsilniej podkreślana była potrzeba chęci i zaangażowania w pracę, którą uczniowie w przyszłości podejmą.

Jedną z prelegentek była absolwentka szkoły w Somoninie, Edyta Okroj. To z pewnością postać, która może inspirować młodych ludzi. Jest właścicielką Akademii Gastronomii. Zawodowo zajmuje się przeprowadzaniem szkoleń dla pracowników w strefie gastronomii. Podczas swojej prelekcji opowiedziała zebranym o początkach swojej firmy oraz o potrzebach jakie istnieją obecnie na rynku pracy. Podkreślała, jak silne jest obecnie zapotrzebowanie na solidnych pracowników.

– Praktyki zagraniczne są coraz popularniejsze. To dobrze, ponieważ niejako zmusza to uczniów do otworzenia się na innych, na różne schematy życia. Takie doświadczenia pomagają w późniejszym życiu. W wyborze ścieżki kariery – mówiła Edyta Okroj. – Szkoła oferuje uczniom naprawdę dużo. Jednak to od nich zależy w jaki sposób z tego skorzystają. Jeżeli nie dadzą czegoś od siebie – w szkole czy pracy – to niestety niczego nie zyskają. To jest ich decyzja.

W Dniu Kobiet silnie wybrzmiał również temat zdrowia. O profilaktyce raka piersi opowiedziała Joanna Sylka-Nazaruk. O tym jak ważne są badania profilaktyczne mówią statystyki: co dzień umiera na raka 13 Polek. Co roku do grona chorych, dołącza kolejne tysiące kobiet. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt późne wykrycie choroby. A przecież kilkuminutowe osobiste codzienne badanie, mogłoby temu zapobiec.

Reklamy


Na koniec uczniowie spotkali się z Starszą Sierżant Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach – Magdaleną Formelą. Poruszyła temat dyskryminacji kobiet w życiu codziennym. Własnym jednak przykładem udowadnia, że dzięki uporowi, można osiągnąć wiele.

Zgromadzeni uczniowie oraz goście mogli skorzystać również ze szkolnego „Salonu Piękności”. Uczennice wykonywały między innymi: manicure, makijaż czy stylizacje fryzur. Czas prelekcji i zabiegów osładzali również kelnerzy ze szkolnego baru. Zebrani mogli skosztować pysznych wypieków przygotowanych przez wychowanków klas gastronomicznych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*