fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

Pomorski bohater Polski niepodległej – uczczono pamięć Franciszka Kręckiego

Pochodzący z Borzestowa Franciszek Kręcki jest jedną z ważniejszych postaci ubiegłego wieku na Kaszubach. Na uroczystości jego 135 urodzin w rodzinnej miejscowości zgromadzili się liczni goście by oddać mu hołd. W czasie apelu zaprezentowano również preambułę Konstytucji w języku kaszubskim.

[Not a valid template]Decyzją Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego patronem roku 2018 została jedna z ważniejszych postaci dla Kaszub minionego wieku. Franciszek Kręcki – bo to o nim mowa – urodził się 16 kwietnia 1883 roku w Borzestowie. Od roku 1919 aż do wybuchu wojny był dyrektorem Banku Kawilecki, Potocki i Spółka. Został jednym z pierwszych członków Kaszubskiego Towarzystwa Ludoznawstwa oraz skarbnikiem Towarzystwa Młodokaszubów. Wraz z Aleksandrem Majkowskim wydawał czasopismo „Gryf”. Silnie angażował się w działalność wojskową. Po utworzeniu Wolnego Miasta Gdańsk, stał się aktywnym działaczem polonijnym. Był członkiem wielu towarzystw oraz  prezesem okręgu Związku Harcerstwa Polskiego w Gdańsku.

Został odznaczony orderem Virtuti Militari, Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta i Złotym Krzyżem Zasługi za swoją aktywną działalność na wielu polach. Jak wielu polskich i kaszubskich społeczników, tuż po wybuchu II wojny światowej został aresztowany. Kilka miesięcy później rozstrzelano go w lasach Stutthofu.

Reklamy

Pragnąc oddać mu hołd w 135 rocznicę jego urodzin w Szkole Podstawowej w Borzestowie licznie zgromadzili się regionaliści, samorządowcy oraz uczniowie z całego terenu gminy Chmielno. Nie mogło zabraknąć władz powiatu kartuskiego ze Starostą Janiną Kwiecień, a także gminy Chmielno z Wójtem Jerzym Grzegorzewskim. Przybyli także licznie członkowie Stowarzyszenia Otwarte Kaszuby oraz działacze kaszubscy w tym przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddział w Chmielnie z prezeską Brygidą Michalewicz. W czasie uroczystego apelu odbył się konkurs wiedzy o Kaszubach. Młodzież z sąsiednich szkół miała przy tym okazję pochwalić się znajomością historii oraz sylwetek osób zasłużonych dla regionu.

Uczniowie szkoły w Borzestowie zaprezentowali również krótki program artystyczny. Najmłodsi wychowankowie zaprezentowali umiejętności taneczne a ich nieco starsi koledzy i koleżanki talenty wokalne.

Konstytucja po kaszubsku

Jednym z najważniejszych punktów uroczystości był moment prezentacji preambuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w języku kaszubskim. Inicjatorami tego projektu są członkowie stowarzyszenia Otwarte Kaszuby. Odczytu preambuły w czasie uroczystości w Borzestowie dokonała Danuta Pioch – regionalistka i wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Podjęła się ona również zadania przetłumaczenia całej konstytucji.

– Konstytucja jest prawem, które chroni nas wszystkich – również mniejszości etniczne, czyli Kaszubów. Projekt ten ma bardzo silną wymowę symboliczną. Po pierwsze konstytucja w ten sposób staje się bardziej dostępna dla wszystkich. Przede wszystkim jest jednak podkreśleniem związku pomiędzy Kaszubami a Polską – wyjaśnia prezes stowarzyszenie Krzysztof Rek. – Te działania wpisują się też w dewizę „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi”. Dla mnie osobiście jest to łączenie tożsamości kaszubskiej z patriotyzmem narodowym. Kaszub, Polak, Europejczyk – to nie są osobne tożsamości, lecz wiążą się w całość.

Projekt przetłumaczenia konstytucja na język kaszubski trwa od kilku miesięcy. Jak wyjaśnia K. Rek, na początku marca stowarzyszenie rozpoczęło ubieganie się o dotację ze środków powiatu. W międzyczasie Danuta Pioch już pilnie pracowała nad pierwszym etapem, czyli przetłumaczenia preambuły.

Wydanie pełnej treści przetłumaczonej konstytucji planowane jest na drugą połowę roku, kiedy wielotygodniowe prace zostaną zakończone. Tysiąc egzemplarzy, na które stowarzyszenie otrzymało już dotację od powiatu kartuskiego, zostanie przekazane do instytucji publicznych. Na wydanie kolejnych serii stowarzyszenie planuje zorganizowanie zbiórki publicznej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*