W Goręczynie odbyły się międzypokoleniowe warsztaty kulinarne prowadzone w języku kaszubskim

W Goręczynie odbyły się międzypokoleniowe warsztaty kulinarne prowadzone w języku kaszubskim

W sobotę, 1 grudnia, w Szkole Podstawowej im. Ziemi Kaszubskiej w Goręczynie odbyły się pierwsze warsztaty kulinarne prowadzone w języku kaszubskim. Pierwsze, gdyż to cykl warsztatów organizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sławkach.

W sobotę, 1 grudnia, w Szkole Podstawowej im. Ziemi Kaszubskiej w Goręczynie odbyły się pierwsze warsztaty kulinarne prowadzone w języku kaszubskim. Pierwsze, gdyż to cykl warsztatów organizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sławkach w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Podczas zajęć zapisani uczestnicy poznawali tajniki języka kaszubskiego i kuchni kaszubskiej. Na lekcji języka kaszubskiego przede wszystkim poznawali zasób słów i zwrotów niezbędnych podczas gotowania. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy i każda z grup miała za zadanie przygotować danie główne wraz z deserem. Głównym składnikiem podczas tych warsztatów była kaczka i jabłko.

Reklamy

Grupa żółta pod przewodnictwem pani Hani i pani Marysi wykonała pieczoną kaczkę w kawałkach z sosem śliwkowym, która została podana z własnoręcznie zrobionymi kluseczkami i buraczkami. Zaś na deser zaserwowano ryż zapiekany z jabłkami.

Grupa druga – niebieska pod przewodnictwem pani Bogusi i pani Aldony podała pieczoną pierś z kaczki z zapiekanymi ziemniakami oraz z sosem żurawinowo-czosnkowym. Jeżeli chodzi o deser to grupa niebieska przygotowała pieczone jabłka z cukrem.

Z kolei drużyna czerwona pod przewodnictwem pani Grażyny i pani Basi zaserwowała pieczoną kaczkę w sosie własnym z jabłkami, podaną z czerwoną kapustą i ziemniakami z wody. Z kolei na deser drużyna czerwona upiekła wyśmienitą szarlotkę.

Podczas wykonywania tych wszystkich czynności uczestnicy nabyli nie tylko umiejętności kulinarne, ale także mieli za zadanie posługiwać się wcześniej poznanym zasobem słów poznanych podczas lekcji języka kaszubskiego. Dla młodszych uczestników zostały także zorganizowane przez pani Justynę zajęcia animacyjno-taneczne.

Po całej szkole rozchodziły się wspaniałe zapachy, a później wspólne biesiadowanie i degustowanie przygotowanych potraw. Podczas zajęć wziął udział także profesjonalny fotograf, który uwiecznił pracę uczestników i każdą z potraw. Gdyż finałem warsztatów będzie wydanie publikacji w języku kaszubsko – polskim z wypracowanymi na warsztatach przepisami. Na zakończenie każdemu uczestnikowi wręczono Dyplom oraz drobny upominek.

Kolejne warsztaty odbędą się już 12 stycznia 2019 r. w Ramlejach, następne 26 stycznia 2019 w Ostrzycach oraz 9 lutego 2019 r. w Sławkach. Swoje uczestnictwo można zgłaszać na przeznaczonym do tego formularzu. Wszelkie informacje dostępne są na profilu facebookowym Koła Gospodyń Wiejskich w Sławkach oraz na stronie Urzędu Gminy Somonino, skąd jest łatwy dostęp do pobrania formularzy rejestracyjnych.

IMG_6270

Zdjęcie 1 z 48

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*