fot. Starostwo Powiatowe w Kartuzach

Przygoda i nauka na „Majówce z Generałem Józefem Wybickim”

Za nami trzynasta już „Majówki z Generałem Józefem Wybickim – czyli wyprawa po generalskie epolety”. Co roku uczniowie wszystkich typów szkół rywalizują, wykazując się wiedzą o wybitnym Kaszubie i Legionach Polskich. W tym roku rajd rozpoczął się w Dworze Rodziny Wybickich w Sikorzynie.

W czasie tegorocznej „Majówki z Generałem Józefem Wybickim” uczniom kartuskiego ZST udało zająć się pierwsze miejsce fot. ZST Kartuzy

Każda okazja do nauki jest dobra. Z dodatkiem zdrowej rywalizacji i spędzenia czasu na świeżym powietrzu, staje się niesamowitym przeżyciem. Wszystko to już od trzynastu lat uczniowie wszystkich typów szkół znaleźć mogą w czasie „Majówki z Generałem Józefem Wybickim – czyli wyprawa po generalskie epolety„. Od lat gromadzi ona pasjonatów historii oraz zadań terenowych. Tegoroczna edycja rozpoczęła się w Dworze Rodziny Wybickich w Sikorzynie a zakończyła się w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Wiedzą i sprytem – Majówki z Generałem Józefem Wybickim

Głównym celem rajdu i konkursu jest poznanie życia oraz działalności Józefa Wybickiego, – autora słów „Mazurka Dąbrowskiego” – który na świat przyszedł w Będominie. Młodzież biorąca udział w rajdzie, wcześniej gruntownie przygotowuje się m.in. z wiedzy o nim, Legionach Polskich oraz Księstwie Warszawskim. Jest to świetna okazja by móc szerzej poznać sytuację minionych wieków. Rajd ma za zadanie również kształtować postawy patriotyczne oraz obywatelskie w uczestnikach. Dodatkowo tegoroczne rocznice – 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, 200 rocznica śmierci Jana Henryka Dąbrowskiego oraz 40 lecie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – które silnie związane są z osobą Józefa Wybickiego, są świetną lekcją historii. 

Reklamy

W czasie „Majówki z Generałem Józefem Wybickim – czyli wyprawa po generalskie epolety” uczniowie mają okazję wykazać się nie tylko wiedzą, ale również sprawnością fot. ZST Kartuzy

Trzyosobowe grupy, które biorą udział w rajdzie – pieszo lub rowerami – mają za zadanie odpowiedzieć poprawnie na pytania oraz wykonać specjalne zadania, sprawdzające ich wiedzę, sprawność fizyczną oraz spryt. Zdobyte punty zostają im zapisane w specjalnie na tę okazję przygotowanych paszportach. W czasie trasy, uczestnicy mają okazję również poznać piękno przyrody Kaszub. Zależnie od wybranego sposobu lokomocji, pokonują 15 km – pieszo lub 25 km (rowerem), tj. dystans pomiędzy Dworem Rodziny Wybickich w Sikorzynie a Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Rajd oraz konkurs od lat organizuje Starosta Kartuski oraz Kościerski. Współpracują z nimi wójtowie gminy Stężyca oraz gminy Nowa Karczma, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Stężyca i Nowa Karczma, Dwór Rodziny Wybickich w Sikorzynie – właściciele Maria i Leszek Zakrzewscy oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku o. MHN w Będominie.

Kwalifikacja końcowa grup:

Szkoła Podstawowa

miejsce I – Zespół Kształcenia i Wychowania im. A. Peplińskiego w Kamienicy Szlacheckiej (rajd pieszy)
miejsce II – Szkoła Podstawowa w Kamienicy Królewskiej (rajd pieszy)
miejsce III – Szkoła Podstawowa w Kamienicy Królewskiej (rajd pieszy)

miejsce I – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kościerzynie (rajd rowerowy)
miejsce II – Szkoła Podstawowa im. Stefana Wyszyńskiego w Somoninie (rajd rowerowy)
miejsce III – Szkoła Podstawowa w Borku Kamiennym (rajd rowerowy)

Gimnazja

miejsce I – Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Somoninie (rajd rowerowy)
miejsce II – Szkoła Podstawowa w Nakli (rajd rowerowy)
miejsce III – Szkoła Podstawowa w Kamienicy Królewskiej (rajd pieszy)

Ponadgimnazjalne

miejsce I – Zespół Szkół Technicznych im. Floriana Ceynowy w Kartuzach (rajd pieszy)
miejsce II – Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach (rajd rowerowy)
miejsce III – Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach (rajd rowerowy)

[Not a valid template]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*