Jesień 2018 – Kwartalnik zKaszub.info

Zapraszamy do lektury kolejnego numeru kwartalnika zKaszub.info. Dostępny także w wersji drukowanej, bezpłatnie, na terenie całego powiatu kartuskiego!

Czas masek?

Raz na cztery lata, a niedługo na pięć, przychodzi taki czas, kiedy polityk staje się twoim bratem. Nie wiesz nawet kiedy przeszliście „na Ty”. Oj! Przepraszam, nie polityk – samorządowiec.

O tym, że wybory samorządowe są niezwykle ważne nie muszę chyba nikomu mówić. Słyszymy to zewsząd. Tylko, czy rozumiemy? To właśnie teraz toczy się gra o nasze ulice, szkoły, szpitale, place zabaw. To ludzie na których głosować będziemy 21 października będą mieli największy wpływ na nasze życie. Często dużo większy niż panie i panowie zasiadający i głosujący na ulicy Wiejskiej w Warszawie. 

Ulice są już pełne plakatów i billboardów. Lokalne media przepełnione są uśmiechniętymi twarzami ludzi „chcących działać na rzecz swojej społeczności”, a skrzynki pocztowe pękają w szwach od napchanych ulotek. Warto, w tym gąszczu sylwetek, obietnic, uśmiechów, znaleźć kogoś na kogo chcemy oddać swój głos. Kogoś, kto samorządowcem chce być, a nie bywać. 

Interesujące jest określenie, że w samorządzie nie ma polityki. Tegoroczna kampania wyborcza, a z resztą także poprzednie, pokazały, że polityka była, jest i będzie na każdym szczeblu. Mamy komitety partyjne, ale nawet te oddolne komitety skupione są na powiązaniach, sympatiach i antypatiach. To rzecz oczywista, choć określić samorządowca politykiem, to jak go obrazić. Dziwne. Nikogo tutaj nie atakuję. Nikogo nie obrażam. Ustalmy jedno – tak było i będzie. Nic w tym nowego, a często także, złego. 

Mylnie odbieramy słowa: „polityk”, „polityka”, jako coś negatywnego. Pamiętajmy jednak – polityka to nie to samo, co kultura polityczna. A z nią bywa różnie. 

Każdy obieca, każdy „chce dobrze”, każdy robi to dla nas. Jednak okres wyborów, to czas masek. Trzeba być ostrożnym, skupionym i rozsądnym. Wybierzmy tego dnia mądrze. Nie na „chybił, trafił”. Postarajmy się przeanalizować wypowiedzi, prześledzić działania, posłuchać głosu zarówno serca, jak i rozumu. 

A na zakończenie, warto przypomnieć zdanie pisarza i filozofa Nicolasa Gomez Davilę, które jak nic jest chyba tutaj trafione: „Demokracja nazwała zawiść »zdrową konkurencją«”.

Do zobaczenia przy urnie wyborczej!

Piotr Chistowski

Redaktor Naczelny zKaszub.info

Jesień 2018 - zKaszub.info - kwartalnik

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*