Spotkanie burmistrza z mieszkańcami Banina. Było gorąco! [ZDJĘCIA]

9 stycznia 2017 r. w OSP Banino odbyło się długo wyczekiwane spotkanie władz gminy Żukowo z mieszkańcami. Miało na celu rozwiać kontrowersje pojawiające się wokół budżetu gminy oraz budżetu sołeckiego. Było dużo emocji, pytań i nadziei na poprawę.

banino_spotkanie_z-burmistrzem-001

Obraz 1 z 20

Aleksandra Stojowska

Nie od dziś wiadomo, że problemów wciąż rozrastającego się Banina jest sporo. Dziurawe drogi, błoto, słabe oświetlenie, kanalizacja,  komunikacja. Mieszkańcy prawdopodobnie nie spodziewali się, że kupno domu za miastem przysporzy im tyle kłopotów.

Zobacz też: Banino „zieloną wyspą” Trójmiasta? Rzeczywiście? 

– Nie przyszliśmy tu, aby przekonywać, że jest dobrze, ale też nie chcemy, aby przekonywano nas, że jest aż tak źle.– powiedział zastępca burmistrza Tomasz Szymkowiak. To on odpowiadał podczas spotkania na większość pytań i mówił o planach dotyczących Banina.

Spotkanie burmistrza z mieszkańcami Banina:  emocje 

Po krótkich wypowiedziach burmistrza Wojciecha Kankowskiego, przewodniczącego rady miejskiej Witolda Szmidtke, wiceprzewodniczącego rady Albina Bychowskiego oraz radnego Banina Pawła Korenia, głos zabrali mieszkańcy.

Zaczęło się burzliwie. Jeden z mieszkańców posesji przy ulicy Borowieckiej zarzucił gminie działania ograniczone tylko do nowych osiedli i poprosił o informacje na temat planów budowy oświetlenia, którego bardzo tam brakuje.

– Chodzimy po kolana w błocie – skarżyła się z kolei kobieta zamieszkała przy ul. Dębowej. – Nawet, jak człowiek dostanie w mordę wieczorem, to nie będzie wiedział komu oddać, bo jest tak ciemno – podkreślała mieszkanka Banina.

Kolejno z zapełnionej sali padały następne pytania. Każdego interesował los ulicy, przy której mieszka. Wiele dotyczyło komunikacji i problemów z dojazdami po zmianie rozkładu PKM. Burmistrz poinformował o tym, że wysłał pismo do marszałka województwa w którym poprosił o ponowne przyjrzenie się rozkładowi, bo jak sam zaznaczył – taki jak teraz, być nie może.

Poruszono także temat zaśnieżonych w ostatnich dniach ulic. Władze zapewniały, że gminne odśnieżarki jeździły już od wczesnych godzin porannych, natomiast mieszkańcy przedstawiali obraz zasypanych ulic, które były zupełnie nieprzejezdne. Ten temat ma zostać wyjaśniony.

Po kilku pytaniach i wyczerpujących odpowiedziach na sali zrobiło się spokojniej i przyszedł czas na merytoryczną dyskusję.

Spotkanie burmistrza z mieszkańcami Banina:  urzędnicy dochodzą do głosu

Wielu mieszkańców przygotowało się do spotkania, zapisując na kartkach swoje uwagi oraz pytania. Wśród nich był pan Patryk, który postanowił sięgnąć do Rankingu wykorzystywania środków z Unii Europejskiej w latach 2004 – 2014. W tym rankingu gmina Żukowo zajmuje 480 miejsce na 580 pozycji. Pan Patryk zasugerował władzom, że warto byłoby sięgnąć po pomoc wykwalifikowanych osób, które odpowiednio zadbają o pozyskiwanie środków z UE. Burmistrz odpowiedział, że gmina stara się wykorzystywać wszystkie dotacje, które jest w stanie zdobyć i wymienił poszczególne projekty, które zrealizowano dzięki unijnym funduszom.

Pytań i niewiadomych było wiele, władzom gminy udało się odpowiedzieć na większość z nich. Nie było obietnic, ale były zapewnienia o tym, że gmina będzie się starać i wychodzić naprzeciw problemom mieszkańców.

Było super. Przyszło bardzo dużo ludzi – nie spodziewałem się aż tylu. Okazało się, że to spotkanie było bardzo potrzebne –powiedział nam Tomasz Szymkowiak po zakończeniu spotkania.

Wszyscy mieszkańcy otrzymali ankiety na temat tego, jak żyje się w Baninie, czego brakuje i co trzeba poprawić – ma to pomóc władzom w ocenie najważniejszych potrzeb. Ponadto każdy otrzymał kartkę, na której wymienione zostały inwestycje już wykonane oraz te, które zaplanowano w Baninie wraz z ich kosztami.

Skomentuj: Gmina Żukowo: spotkanie burmistrza z mieszkańcami Banina. Było gorąco! [ZDJĘCIA]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*