Kamienne kręgi w Węsiorach wciąż budzą emocje [ZDJĘCIA]

Ezoteryczne Kaszuby. Kamienne kręgi w Węsiorach wraz z cmentarzyskiem Gotów należą do najbardziej tajemniczych miejsc na Kaszubach. Podróżując po Pomorzu, nie można ich ominąć.

IMG_1087_800x571

Obraz 1 z 27

Fot. W.Kaiser

Kamiennych kręgi znajdują się w wielu miejscach na Pomorzu, między innymi w Trątkownicy, Grzybnicy, Piasznie, Leśnie i Odrach.  Niegdyś sądzono, że były one cmentarzyskami. Dzisiaj raczej uważa się, iż stanowiły miejsca wieców i sądów plemiennych. Pochówki w obrębie kamiennych kręgów miały się odbywać już po zaprzestaniu użytkowania ich jako miejsc spotkań.

Zobacz też: Skarby Kaszub: Zamek w Łapalicach [ZDJĘCIA]

Na cmentarzysku w Węsiorach groby mają różne formy. Są kręgi kamienne, kurhany z kręgami koncentrycznymi, kurhany ze stelami i bez nich, a także groby płaskie ze stelarni i bez nich.

Badacze odkryli groby popielnicowe czyste i obsypane szczątkami stosu, groby jamowe z czysto przemytymi kośćmi lub ze zsypanym stosem, groby szkieletowe oraz groby z popieliskiem.

Największe emocje budzą same kręgi, które zdaniem części radiestetów emitują pozytywną energię. Kontrowersje budzą spekulacje na temat ich pochodzenia oraz tego, co odzwierciedla ich układ. 

Ponoć kamienne kręgi w Węsiorach mają odzwierciedlać odzwierciedlają gwiazdozbiór Plejad (odbicie lustrzane). Ponoć wraz z innymi kręgami na Pomorzu stanowią klucz do zagadki Stonehenge.

Skomentuj: Kamienne kręgi w Węsiorach wciąż budzą emocje [ZDJĘCIA]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*