Hafty Norbertańskie w Żukowie: warsztaty w muzeum

Wczytuję mapę...

Data/Czas
15/08/2017
14:00 - 17:00

Lokalizacja
klasztor pobernardyński

Reklamy

Kategoria


 Okazją do tego typu działań jest powstające w nowej odsłonie Muzeum Norbertańskie, które prezentuje dziedzictwo Klasztoru Norbertanek. To właśnie tu oraz w klasztorze benedyktynek w Żarnowcu narodził się haft kaszubski.

Zobacz też: Eksplozja kolorów w Żukowie 2017

Warsztaty przeznaczone są dla rodzin, które pod okiem edukatorów pracować będą z tradycyjnymi wzorami haftów kaszubskich. Zaplanowano kolorowanie przygotowanych przez projektantkę etnodesignu Małgorzatę Walkosz – Lewandowską, wzorów haftów w postaci wykrojów czepców i pasów na papierze. Każdy z uczestników otrzyma wykonany przez siebie czepiec lub pas z wzorem na własność. Podczas całego warsztatu osoba prowadząca opowiadać będzie o historii haftów, historii Norbertanek i klasztoru, dziejów Żukowa. Rozmawiać będzie także z uczestnikami oraz zaproszonymi gośćmi – między innymi hafciarkami. Co godzinę prowadzący zapraszać będą na grupowe zwiedzanie Kościoła i Muzeum z przewodnikiem. Obok stanowiska warsztatowego autorka narzędzi prezentować będzie swoje wydawnictwa, obiekty z wzorami kaszubskimi i inne designerskie obiekty „etnodesignu” oparte o tradycyjne kaszubskie wzory.

Warsztaty maja na celu popularyzację haftu kaszubskiego, jako jednego z elementów określających odrębność kulturową Kaszubów oraz etosu pracowitości, która jako wartość wniesiona w kaszubskość jest dziedzictwem norbertańskim.

Autorka wydruków – narzędzi warsztatowych Małgorzata Walkosz-Lewandowska.

Zajmuje się grafiką wydawniczą, malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią, wzornictwem. Projektuje stylizowane, nowoczesne, bardzo uproszczone desenie kaszubskie, inspirowane haftem. W 2013 r. dzięki stypendium dla twórców kultury, Marszałka Województwa Pomorskiego, zrealizowała projekt p.t. „Made in Kaszëbë”, w której wykorzystuje wzory kaszubskie inspirowane kultura materialną Kaszubów i ich zastosowania w formie: tapet, tkanin, obrusów, ręczników, ściereczek, ceramiki i biżuterii.

W swoich inspiracjach sięga do źródeł, do haftów liturgicznych i czepcowych sióstr norbertanek z Żukowa (szkoła żukowska), do haftów sióstr benedyktynek z Żarnowca (szkoła pucka), do szkoły wdzydzkiej – T. i I. Gulgowskich, ale także do artefaktów kaszubskich, zamkniętych i zapomnianych w muzeach. Odnajduje zapomniane wzory, stylizuje , ubiera w nowy kontekst w nowej odsłonie przywraca do życia. Portfolio artystki znajduje się pod adresem prowadzonej przez nią firmy www.berda.pl

Organizatorzy warsztatów:

Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie

Koordynator warsztatów: Marek Zygmunt

tekst i fot. mat. organizatora

Hafty Norbertańskie w Żukowie: warsztaty w muzeum