A.Socha: Staramy się być jak najbardziej widoczni [WYWIAD]

A.Socha: Staramy się być jak najbardziej widoczni [WYWIAD]

Wakacje to czas beztroski i wypoczynku. O tym jak bezpiecznie spędzić urlop i ustrzec swój dom przed złodziejami, rozmawialiśmy z st. asp. Arturem Socha, oficerem prasowym KPP w Kartuzach. Artur Socha 2019

Artur Socha 2019
O tym jak bezpiecznie spędzić urlop i ustrzec swój dom przed złodziejami, rozmawialiśmy z st. asp. Arturem Socha, rzecznikiem prasowym KPP w Kartuzach – Artur Socha 2019 fot. E.L. / zKaszub.info

Elżbieta Lejk: Ładna pogoda sprzyja grillowaniu…

St. asp. Artur Socha: Nasze grillowanie, nie powinno nikomu dokuczyć – czy to przez uciążliwe hałasy czy zapachy. Jeśli robimy grilla na balkonie, trzeba też pamiętać o regulaminie wspólnoty czy spółdzielni. Warto się z nim zapoznać i sprawdzić czy takie zachowanie jest przez niego dopuszczalne. Przed planowaną imprezą czy grillem, powiadomić o tym sąsiadów – że może być nieco głośniej.

Reklamy

Wiele osób nie wie również, że istnieje pojęcie zakłócenie spokoju i spoczynku nocnego. Pierwszy termin odnosi się do między innymi słuchania w sposób uciążliwy dla innych muzyki w środku dnia.

Czy obecnie w okresie letnim sporym problem nadal jest spożywanie alkoholu w miejscach publicznych?

Jako policjanci nie notujemy większych z tym problemów, mieszkańcy przestrzegają obowiązującego prawa. Tym bardziej, że wiele osób dostrzegając takie sytuacje, dzwoni na policję. Jest godna pochwały postawa, ponieważ pozwala nam na szybką reakcję. Tutaj też – z uwagi na okres letni – w sposób szczególny delegowani są policjanci.

W ramach programu „Bezpieczne wakacje” i „Bezpieczni nad wodą” w terenie pojawiają się dodatkowe patrole, często rowerowe. Biorą w nich udział dzielnicowi razem ze strażnikami miejskimi. Pojawią się też patrole wodne, które będą mogły baczniej zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Mamy też patrole łączone ze strażą leśną, łowiecką oraz pracownikami sanepidu, celem sprawdzenia warunków w ośrodkach wczasowych. Zadań tych pojawia się więcej. Staramy się wszędzie dotrzeć by oddziaływać prewencyjnie. Osoby korzystające choćby z kąpielisk, widząc radiowóz, wiedzą by zachowywać się zgodnie z prawem. Dostajemy też zgłoszenia jeśli miały sytuacje niezgodne z prawem. Osoba łamiąca zakazy, zostaje ukarana.

CZYTAJ TEŻ: Na grilla do Kartuz? Jest pomysł wyznaczenia strefy do grillowania w mieście

W wielu takich sytuacjach biorą udział również małoletni…

Jeśli dojdzie do takiej sytuacji to odbywamy rozmowy z rodzicami. Często poinformowany zostaje również Sąd Rodzinny o takim zachowaniu. Najczęściej w takich sytuacjach zostają przydzieleni kuratorzy, którzy sprawdzają czy dochodzi do poprawy.

W naszym powiecie odbywa się też sporo imprez plenerowych…

W czasie takich imprez – jak Truskawkobranie czy Jarmark Kaszubski – pojawia się znacznie więcej patroli. Wydarzenie tą są coraz bezpieczniejsze. Świetnym przykładem jest tegoroczna Przebojowa Majówka w Stężycy. Obyło się wtedy bez negatywnych czy groźnych zachowań oraz sytuacji. Nie miały miejsca również wypadki, co dowodzi że ludzie zachowują w tym czasie szczególną ostrożność. Staramy się być jak najbardziej widoczni.

Mimo wszystko imprezy plenerowe to raj dla kieszonkowców.

To prawda i przed takimi sytuacjami warto się zabezpieczyć. Na pewno nie nosić przy sobie dużej ilości gotówki. Przechowywać ją, gdzieś z przodu – w miejscu gdzie „czuje się” portfel. Warto zabierać także tylko te rzeczy, które będą dla nas w tym czasie niezbędne. Jeśli nie potrzebujemy jakiejś rzeczy czy dokumenty – zostawmy je w domu.

Należy pamiętać też o odpowiedni zabezpieczeniu domu w czasie urlopów. Sprawdzić, czy na pewno został dokładnie zamknięty. Poinformować sąsiadów o wyjeździe i poprosić o rzucenie na niego okiem. Jest to najlepsze często zabezpieczenie. Jeśli istnieje możliwość – zaopatrzyć dom w alarm lub monitoring. Wskazane jest również nie informowanie w mediach społecznościowych o swoim urlopie. Taka sytuacja jest wręcz zaproszeniem dla złodzieja.

Czytaj też: Uwaga! Oszuści podszywający się pod pracowników ZUS

Na urlopy często wyjeżdżamy samochodami. O czym warto pamiętać?

Najważniejsze jest z pewnością zabranie niezbędnych rzeczy, jak na przykład apteczka. Bardzo ważne jest także by być wypoczętym, wyspanym. W czasie jazdy nie korzystajmy z telefonów komórkowych – podróżując odpowiadamy za naszych pasażerów. Kierujmy się też zdrowym rozsądkiem. Jedzenie, palenie papierosów, rozmowy przez telefon za kierownicą – to wszystko rozprasza. Warto robić sobie częste, 5-10 minutowe przerwy.

Wyjeżdżając za granicę warto zebrać wcześniej, jak najwięcej informacji o kraju, do którego jedziemy. Zapoznać się z instytucjami pomocowymi, numerami alarmowymi, konsulatami. Zwrócić uwagę czy jest ubezpieczenie, głównie lekarskie. Warto też poczytać w internecie – jeśli jedziemy do konkretnego miasta – o zagrożeniach, które występują tam najczęściej.

Okres letni to wzmożony ruch na naszych drogach…

Jako policjanci przeprowadzamy wiele akcji, mających na celu podniesienie bezpieczeństwa na naszych drogach. Często wybiórczo dokonujemy kontroli trzeźwości wśród kierowców. Zwracamy uwagę na przekroczenie prędkości. Dostrzegalne jest większy ruch na drogach, ze względu na lato i urlopy. Warto zwrócić uwagę też, gdzie parkujemy samochód. Czasami lepiej pozostawić samochód na parkingach płatnych. Pozostawienie auta na zakazach czy miejscach niedozwolonych to mandaty i niepotrzebny stres.

Rozmawiała Elżbieta Lejk

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*