W Stężycy świętowano 5-lecie WTZ oraz Fundacji Słoneczne Wzgórze [ZDJĘCIA]

W Stężycy świętowano 5-lecie WTZ oraz Fundacji Słoneczne Wzgórze [ZDJĘCIA]

W przyjaznej atmosferze świętowano 5-lecie Warsztatów Terapii Zajęciowej i Fundacji Słoneczne Wzgórze w Stężycy. Padło wiele miłych słów, a także podziękowań i życzeń dla osób zaangażowanych w działalność fundacji i WTZ.

[Not a valid template]Warsztaty Terapii Zajęciowej w Stężycy prowadzone przez Fundację Słoneczne Wzgórze obchodziły dziś swoje 5-lecie. Również swoją 5 rocznicę miała Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna Słoneczne Wzgórze, która tworzyła się prawie równolegle z Warsztatami. Piknik odbył się w Stężycy, na terenie Ośrodka Fundacji. Tam, 10 czerwca wszyscy zaproszeni goście spotkali się, by uczcić to wyjątkowe wydarzenie. Podczas uroczystości padło wiele podziękowań oraz życzeń dla wszystkich zaangażowanych w działalność organizacji.

– Jest tutaj mnóstwo ludzi, którzy zajmują się działaniami fundacji Słoneczne Wzgórze. Sami wiemy ile wyrzeczeń, dobra oraz empatii trzeba mieć w sobie, żeby przetrwać każdy dzień. Ile trzeba mieć konsekwencji, żeby w tym czynieniu dobra wytrzymać, żeby mieć tą codzienność na wyciągnięcie ręki. Na to, żeby być na tyle radosnym, otwartym, żeby nasz zły humor nie wpłynął na podopiecznych, z którymi jesteśmy. Bez tej konsekwencji czynienia dobra wydaje mi się, że nie należy takich rzeczy zaczynać. Trzeba o tym zawsze pamiętać – mówił Prezes Fundacji, Mariusz Florczyk.  

Reklamy

OGLĄDAJ TEŻ: Ewa Liegman, Hospicjum Pomorze Dzieciom – „Na dywaniku” [01.11.2018]

Specjalne podziękowania trafiły na ręce Mariusza Florczyka oraz Hanny Kuchta. Darczyńcami byli m.in.: Starosta Bogdan Łapa, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz przyjaciele fundacji.  

– Dziękuję serdecznie za zaproszenie na tą wyjątkową uroczystość. Warsztat Terapii Zajęciowej w Stężycy jest najmłodszym w naszym powiecie. Cieszę się bardzo, że to już trzecie WTZ w naszym powiecie i każde z gmin, gdzie się znajdują, są szczęściarzami, że mają takich ludzi, którzy chcą zajmować się tą słabszą stroną życia mieszkańców powiatu kartuskiego – mówił Starosta Bogdan Łapa.

Całość wydarzenia odbyła się w niezwykle przyjaznej atmosferze. Na scenie miał miejsce koncert, a w jej obrębie czekał na gości przygotowany specjalny poczęstunek. Dodatkowo wszyscy obecni otrzymali samodzielnie wykonane przez podopiecznych fundacji upominki.

Pięć lat działań na rzecz dobra 

Fundacja po pięciu latach ma za sobą wiele osiągnięć.

– Satysfakcją po 5 latach jest to, że w fundacji prowadzimy specjalistyczne usługi opiekuńcze dla dzieci z autyzmem. Mamy tutaj 25 podopiecznych a łącznie zatrudniamy prawie 40 osób. Prawie 25 rodzin jest objętych wsparciem w specjalistycznych usługach. W spółdzielni pracują osoby z niepełnosprawnością, które uczęszczały tutaj na warsztaty. Obecnie spółdzielnia zatrudnia 7 osób z niepełnosprawnością. Wydaje mi się, że jak na okres 5 lat są to dosyć spore dokonania. Sam fakt przetrwania jest też dosyć ważny i staramy się, żeby to wszystko tutaj działo się na najwyższym poziomie – mówił Mariusz Florczyk, Prezes Fundacji Słoneczne Wzgórze. 

Słoneczne Wzgórze powstało w ramach realizacji projektu „Od samorealizacji do partycypacji społecznej poprzez wsparcie pomorskich centrów organizacji pozarządowych” prowadzonego przez Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych z Gdańska wspomagane przez Centrum Organizacji Pozarządowych z Kartuz. Osoby współtworzące i działające z ramienia Fundacji Słoneczne Wzgórze posiadają wieloletnie doświadczenie w przygotowaniu, koordynacji i realizacji projektów edukacyjnych, terapeutycznych i kulturalnych wielokrotnie współfinansowanych przez Urząd Miasta Gdańska, Samorząd Województwa Pomorskiego, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Kancelarię Senatu RP. Członkowie Fundacji działają również w strukturach Gdańskiego Archipelagu Kultury i jako Teatr „Poza Sztuką” realizują projekty edukacyjno-kulturalne dla dzieci i młodzieży w dziedzinach teatru, muzyki i różnych form artystycznych.

CZYTAJ TEŻ: M. Florczyk: Nie ma organizacji, która nie potrzebują czasu na wzięcie oddechu

Fundacja realizuje min. następujące cele:

  • wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju: społecznego, kulturalnego
    i gospodarczego,
  • wszechstronna pomoc w rozwoju osób niepełnosprawnych poprzez edukację, rehabilitację, integrację.
  • wspieranie rozwoju kultury i edukacji na wsi,
  • integracja mieszkańców wsi , przeciwdziałanie bezradności i wykluczeniu społecznemu,
  • wspieranie demokracji i budowanie społeczeństwa obywatelskiego w środowisku lokalnym
  • wspieranie programów ekologicznych, ochronę przyrody i krajobrazu oraz rozwoju alternatywnych źródeł energii
  • upowszechnianie pośród społeczności lokalnej, w tym szczególnie pośród dzieci
    i młodzieży dobrych wzorców wychowania, edukacji, nauki i sportu
  • promocja Regionu Pomorskiego i Polski w Europie i na świecie.

Wraz z innymi organizacjami pozarządowymi osoby współtworzące i działające z ramienia Fundacji uczestniczyli w realizacji projektów związanych z edukacją, kulturą, wspomaganiem dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych, wymianą kulturalną z młodzieżą z Ukrainy, Białorusi, Karelii, jak też w projektach artystycznych związanych z muzyką, teatrem dla dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*