Dzień z projektem „Sprawiedliwy handel” w ZSP Sierakowice

Dzień z projektem „Sprawiedliwy handel” w ZSP Sierakowice

Już od dwóch lat Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach bierze udział w projekcie promującym sprawiedliwy handel. W piątek uczniowie mieli okazję wziąć w szeregu prelekcji i konkursów.

Sprawiedliwy Handel jest skutecznym sposobem na poprawę życia osób wytwarzających produkty po które tak chętnie sięgamy. Fair trade to nowy model funkcjonowania handlu – uczciwe ceny skupu i poprawa warunków pracy społeczności rolniczych z krajów globalnego Południa. By promować jego idee w sierakowickim ZSP w piątek odbył się dzień z projektem Erasmus+ „European students joining forces on Fair Trade”.

Dzień z z projektem „Sprawiedliwy handel”

Szkoła ZSP w Sierakowicach już po raz drugi bierze udział w projekcie Erasmus+. Uczniowie odwiedzili w tym czasie Hiszpanię oraz Włochy, a w przyszłym roku jadą do Niemiec. Tematyka w każdym z tych krajów jest inna. 

-Temat spotkania w naszej szkole jest przemysł odzieżowy. Chcemy jako szkoła uzyskać tytuł „Szkoły przyjaznej dla sprawiedliwego handlu” – mówiła Aleksandra Klaman-Chmielewska. – Nasze działania rozpoczęliśmy już w poniedziałek wykład nt. szybkiej mody i tego co dzieje się w przemyśle odzieżowym. Uczniowie połączeni w międzynarodowe grupy mieli za zadanie przerobienie ubrań niemodnych.

W piątek kolejną swoją edycję miał również powiatowy konkurs „Żyj zdrowo – daruj życie”. Konkurs został podzielony na trzy części. Pierwszy etap teoretyczny, dotyczył zagadnień rolnictwa ekologicznego, zdrowego żywienia i sprawiedliwego handlu. W drugiej części, uczestniczy zostali podzieleni na dwa zespoły: rolnicze i żywieniowa. Drużyny żywieniowe miały za zadanie przygotować placuszki dyniowo-babnanowe z musem jabłkowym.

W konkursie „Żyj zdrowo – daruj życie” wzięli uczniowie z dwóch kategorii wiekowych: szkoły gimnazjalne (z Kamienicy Królewskiej, Gowidlina, Tuchlina) oraz ponadgimnazjalnych – ZSZiO w Kartuzach, ZSP w Somoninie, Szkoła Branżowa I Stopnia w Sierakowicach oraz ZSP w Przodkowie.

– Jest to już 9. edycja powiatowego konkursu „Żyj zdrowo – daj żyć”. Tegoroczną tematyką jest sprawiedliwy handel, dzięki czemu wpisuje się on w realizowany przez naszą szkołę projekt Erasmus+. Ideą tegorocznego konkursu jest promowanie regionalnych, zdrowych produktów oraz ich wytwórców – mówiła Iwona Tesmer, nauczyciel ZSP w Sierakowicach.

IMG_6897

Zdjęcie 1 z 25

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*