Sierakowice. Pierwsze miejsce w konkursie kuratoryjnym

Sierakowice. Pierwsze miejsce w konkursie kuratoryjnym

Uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach zajęła I miejsce w Międzyregionalnym Patriotycznym Projekcie Edukacyjnym „Bez Przedawnienia – Prawda i Pamięć o Piaśnicy i Obławie Augustowskiej”. Konkurs został zorganizowany przez Pomorskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Podlaskim Kuratorem Oświaty pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

Dominika Płotka to uczennica I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach. Dziewczyna stale rozwija swoje talenty muzyczne. Jej drugim domem jest Gminny Ośrodek Kultury, gdzie po zajęciach szkolnych pod okiem instruktorów doskonali grę na instrumentach. Poznaje też język kaszubski w mowie i w piśmie. Jako wolontariuszka pomaga w schronisku dla zwierząt. Jest także członkiem drużyny harcerskiej.

W trakcie rozpowszechniania informacji o konkursie, Dominika zgłosiła się do udziału jako pierwsza w szkole. Zaproponowała napisanie piosenki i nagranie teledysku w miejscu zbrodni. Uczennica jest świadoma, że w Piaśnicy mordowano w 1939 r. osoby takie jak ona – obywateli II RP, aktywnych, utalentowanych – elitę narodu. Jej zamiłowanie do regionalizmu widać na teledysku, nagranym w lasach piaśnickich – miejscu grozy. Uczennica występuje w stroju kaszubskiej panny oraz w mundurze harcerskim, który jest znakiem Polaków mieszkających w Gdyni i Gdańsku. Natomiast symbolem katów z SS, Gestapo i Selbstschutzu jest statysta, przebrany w strój hitlerowski.

Reklamy

Symboliczne rekwizyty mają podkreślać tragizm wydarzeń. Walizka to symbol podróży życiowej człowieka. Obrączka w popiele – znak miłości do ojczyzny i bliskich osób. Lustro – symbol przeznaczenia, wiedzy i prawdy, którą odkrywamy w Piaśnicy. Znicz, którego płomień chroni Dominika, to umowny znak żywej pamięci o zabitych, światło w ciemności – symbol wiary, zaś niezapominajki – ulotny symbol przemijania. Popiół ma symbolizować kruchość życia i pozostałości po spalonych ofiarach.

Sam tekst piosenki to zgodna z porządkiem chronologicznym opowieść o zbrodni, będąca głosem pomordowanych, przesłaniem dla nowego pokolenia, przestrogą i apelem o żywą pamięć przekazywaną młodemu pokoleniu. Dominika podkreśliła znaczącą rolę w masakrze Gauleitera Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie – Alberta Forstera. Szczególne wrażenie zrobiło na uczennicy mordowanie dzieci i niepełnosprawnych, uznanych za wrogów Rzeszy Niemieckiej.

„Piaśnicki testament” to utwór uniwersalny, który obrazuje martyrologię narodu Polskiego w czasie II wojny światowej. Jest on apelem do młodego pokolenia o żywą pamięć i kształtowanie swego charakteru dla dobra naszej umiłowanej ojczyzny. Warto również wspomnieć o wyróżnieniu  dla uczennicy Pauliny Myszk za pracę pt. „6 krwawych płatków żonkili”.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*