Biblioteka w Somoninie rusza z projektem „Akademia Mirabelek”! Zgłoś swoje dziecko

Biblioteka w Somoninie rusza z projektem „Akademia Mirabelek”! Zgłoś swoje dziecko

Muzeum Historii Polski z Warszawy już po raz jedenasty przyznało dofinansowania w Programie „Patriotyzm Jutra” wspierającym fundacje, lokalne stowarzyszenia, biblioteki, domy kultury, regionalne muzea z całej Polski. Wniosek Gminnej Biblioteki w Somoninie z moim autorskim projektem pn. „Akademia Mirabelek” znalazł się na 13. miejscu listy rankingowej. Projekt „Akademia Mirabelek” będzie realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Somoninie od maja do listopada 2019 roku.

W odpowiedzi na konkurs wpłynęło w marcu 2019 roku ponad 700 wniosków, w tym jedynie 121 uzyskało dofinansowanie. Wniosek Gminnej Biblioteki w Somoninie z moim autorskim projektem pn. „Akademia Mirabelek” znalazł się na 13. miejscu listy rankingowej. Projekt „Akademia Mirabelek” będzie realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Somoninie od maja do listopada 2019 roku.

Akademia Mirabelek jest to cykl warsztatów o tematyce historycznej z elementami literatury, plastyki, teatru dla dzieci w wieku 8-12 lat z terenu Gminy Somonino. Podczas sześciomiesięcznego cyklu uwaga dzieci zostanie skierowana na historię XX wieku, dziedzictwo kulturowe oraz lokalną historię naszej „Małej Ojczyzny”. Spotkania w ramach Akademii będą odbywa się raz w miesiącu, prawdopodobnie w sobotę, w okresie wakacyjnym częściej – również w tygodniu. Łącznie odbędzie się 11 spotkań. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Do projektu kwalifikować będziemy grupę do 20 osób, w przypadku dużego zainteresowania jakimś spotkaniem dopuszcza się utworzenie grupy do 25 osób za zgodą prowadzącego zajęcia.

W przypadku małego zainteresowania mieszkańców Gminy Somonino udziałem dzieci w akademii historycznej, dopuszcza się rozszerzenie rekrutacji o dzieci z sąsiednich gmin Powiatu Kartuskiego.

Rozpoczęła się rekrutacja. Formularze rekrutacyjne dostępne są w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Somoninie. O udziale w projekcie będzie decydować kolejność zgłoszeń.

W razie zainteresowania udziałem można kontaktować się telefonicznie lub mailowo z Koordynatorem Projektu, panią Karoliną Szmołda – tel. 600-251-235, e-mail: karolina.paczoska@gmail.com

Reklamy


Celem głównym projektu jest kształtowanie świadomego własnej tożsamości dziecka poprzez upowszechnianie i popularyzację wiedzy o historii Polski XX wieku, oraz odkrywanie historii swojej „małej ojczyzny”. Celem pośrednim projektu jest także promocja czytelnictwa wśród dzieci.

Projekt jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Odbywa się pod patronatem zKaszub.info.

Program spotkań Akademii:

Zadanie 1: Spotkanie „Poznajemy Mirabelkę”: wprowadzenie uczestników w idee projektu, jakie będą spotkania, harmonogram, głośne czytanie „Mirabelki”, słuchanie audiobooka, oglądanie filmu, rozmowy oraz w drugiej części warsztaty filcowania na mokro, wykonywanie obrazu – sceny z książki w ramie. Zadanie dla uczestnika: losowanie książek o tematyce historycznej, którą będzie miał opowiedzieć na jednym ze spotkań;

Zadanie 2: Spotkanie „Mirabelka w teatrze” – warsztaty twórczego myślenia z wykorzystaniem metody teatru kamishibai, czytanie „Mirabelki”, twórcze opracowanie wartości miłości i patriotyzmu, wykonanie rysunków do przedstawienia;

Zadanie 3: Spotkanie „Nie taka historia straszna” – cel: zainteresowanie dzieci historią –dzieci będą opowiadać o wcześniej wylosowanych książkach. Wybrane motywy na koniec przedstawimy w formie pracy plastycznej.

Zadanie 4: Spotkanie „Skąd jesteśmy?” Spacer z przewodnikiem – tradycyjne nazwy miejscowe w Somoninie i ich pochodzenie (wprowadzenie do tematu w sali za pomocą prezentacji, następnie spacer po Somoninie. Po powrocie poznawanie herbów poprzez zabawę – podczas tych zajęć dzieci dowiedzą się o herbie swojej miejscowości i regionu oraz stworzą swój własny herb malowany na drewnie. Warsztatów przybliżają także historię i legendy związane z herbami.

Zadanie 5: Spotkanie wyjazdowe – Lekcja muzealna: Moje wojenne dzieciństwo. Życie polskich dzieci podczas II wojny światowej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Będzie to wejście na wystawę główną, uczestnictwo w lekcji oraz wszelkie materiały wykorzystane do przeprowadzenia zajęć. Dzieci wczują się w role, pisząc list i kartkę z pamiętnika.

Zadanie 6: Spotkanie „Oczy szeroko otwarte” – w sali, nawiązanie do fragmentów „Mirabelki” na temat zmieniającego się świata, architektury, następnie nastąpi wprowadzenie do spaceru przewodnika. Spacer historyczny po Somoninie z przewodnikiem – temat: rozwój przestrzenny Somonina

Zadanie 7: Spotkanie „Poznajemy sezonowe owoce: mała Mirabelka i rodzina Śliwkowa” – w formie wykładowo warsztatowej z animacją kulinarną w celu promocji spożywania owoców z rodziny śliwek oraz opisu polskich tradycji kulinarnych. Na zakończenie warsztatu każde dziecko otrzyma słoiczek dżemu, który przygotuje na zajęciach.

Zadanie 8: Spotkanie „Naginanie rzeczywistości” – rozmowy o manipulacji w mediach (cenzura PRL) w nawiązaniu do książki „Mirabelka”, zaproszenie gości – lokalnego dziennikarza z prasy, którzy opowiedzą dzieciom o swojej pracy i wolności słowa. Na koniec dzieciom zostanie zobrazowana metoda manipulowania obrazem poprzez technikę sleeveface, czyli typ fotografii, która przedstawia osobę z zasłoniętą częścią ciała przez okładkę książki lub płyty. Dzieci otrzymają zadanie domowe – na następne spotkanie przygotowują zdjęcie z książką o tematyce historycznej w technice sleeveface – najbardziej kreatywne prace zostaną nagrodzone.

Zadanie 9: Spotkanie „Poznajemy Mirabelkę z rodziną” – warsztaty decoupage z przeniesieniem starych rodzinnych fotografii na plastry drewna i pogadanka o wartościach rodzinnych, dbałości o korzenie.

Zadanie 10: Spotkanie „Irena Sendlerowa i łyżeczka życia”, wspólne czytanie komiksu, rozmowy, oferta przygotowana przez Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku specjalnie do tego projektu, oferta uwzględnia wszelkie materiały: wydruki plansz komiksowych, które posłużą do lektury, karty pracy, materiały piśmienne oraz 5 komiksów, które zostaną w bibliotece. Rozmowa na temat działalności Ireny Sendlerowej i o roli pomocy okazywanej sobie nawzajem

Zadanie 11: Spotkanie „Pożegnanie z Mirabelką” podsumowujące projekt – prezentacja, dla dzieci i ich rodziców, wręczenie dyplomów i drobnych upominków przez lokalne władze.

Jeden Komentarz

  1. Warsztaty plastyczne zostały z tego co wiem poprowadzone przez kreatorzyimprez.pl/animatorka/. Wielki plus za szeroki uśmiech i bardzo pozytywne nastawienie do dzieci.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*