Przodkowo. Andrzej Wyrzykowski: „To będzie pracowity rok dla samorządu…”

Przodkowo. Andrzej Wyrzykowski: „To będzie pracowity rok dla samorządu…”

Przodkowski samorząd, mimo trudnych czasów, nie próżnuje! Najważniejsze inwestycje, jakie będzie realizować w 2021 roku, dotyczą trzech obszarów – oświaty, […]

Przodkowski samorząd, mimo trudnych czasów, nie próżnuje! Najważniejsze inwestycje, jakie będzie realizować w 2021 roku, dotyczą trzech obszarów – oświaty, infrastruktury drogowej i wodno-kanalizacyjnej oraz obszaru społecznego. „Mamy nadzieję, że sytuacja będzie na tyle sprzyjająca ich realizacji, że umożliwi ich całkowite wykonanie, a także da możliwości zdrowego i bezpiecznego życia…” – mówi wójt Andrzej Wyrzykowski.

Wilanowska „podstawówka” z nową salą gimnastyczną

W zakresie oświaty priorytetem dla przodkowskiego samorządu jest budowa sali gimnastycznej wraz z łącznikiem na sale dydaktyczne w Szkole Podstawowej w Wilanowie. W bieżącym roku planowana jest budowa w stanie surowym zamkniętym tego obiektu. Póki co została przebudowana i usunięta napowietrzna linia energetyczna, która kolidowała z budową.

Z końcem grudnia ubiegłego roku gmina ogłosiła przetarg na wykonanie stanu surowego zamkniętego obiektu. Zakończenie tego zadania planowane jest na końcówkę września bieżącego roku. Całkowity koszt inwestycji to ponad 5 milionów złotych, z czego stan surowy wyniesie około 2,7 miliona złotych. Na tę inwestycję przodkowskiemu magistratowi udało się pozyskać dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Remonty dróg w siedmiu miejscowościach

Drogi zaś będą budowane i remontowane w miejscowościach: Przodkowo, Szarłata, Załęże, Otalżyno, Młynek, Smołdzino oraz Brzeziny. W tym przypadku gminie również udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 50 procent wartości kosztorysowej tych zadań z Funduszu Dróg Samorządowych. Łączna wartość inwestycji to około 12 milionów złotych.

Ujęcie wody w Tokarach czeka modernizacja

W zakresie infrastruktury wodnej największe zadanie to modernizacja ujęcia wody w Tokarach. Wartość kosztorysowa tej inwestycji to około 3 miliony złotych, z czego milion złotych to kwota dofinansowania z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przetarg został ogłoszony z końcem grudnia ubiegłego roku, a termin wykonania zadania upływa we wrześniu bieżącego roku.

Rozbudowa sieci wodociągowych i kanalizacyjnych opiewa na ponad 300 tysięcy złotych. Remonty dróg i chodników oraz utrzymanie letnie i zimowe dróg pochłoną około 3 miliony złotych.

Działania społeczne z myślą o przedszkolakach i seniorach

Trzeci, bardzo ważny obszar życia gminy to sfera społeczna, a w niej będą realizowane dwa programy: pierwszy związany z upowszechnianiem edukacji przedszkolnej oraz drugi z partnerami (stowarzyszenia, organizacje pozarządowe) to projekt z segmentu usług społecznych, na który gmina pozyskała dotację w kwocie ponad miliona złotych. Będą to różnego rodzaju oferty i działania skierowane między innymi do seniorów.
Ostatnie zadanie z tej grupy działań to wsparcie budowy Kartuskiego Hospicjum w kwocie 200 tysięcy złotych.

A.Wyrzykowski: „Życzę wszystkim zdrowia i możliwości działania…”

-Będzie to bardzo pracowity rok dla naszego samorządu i mieszkańców, obfitujący w zadania inwestycyjne i społeczne. Realizacja tych wszystkich zamierzeń, szczególnie społecznych, związana będzie również z sytuacją epidemiologiczną – tłumaczy wójt Przodkowa Andrzej Wyrzykowski. – Mamy nadzieję, że sytuacja będzie na tyle sprzyjająca ich realizacji, że umożliwi ich całkowite wykonanie, a także da możliwości zdrowego i bezpiecznego życia i pracy naszym mieszkańcom, firmom i instytucjom współpracującym z gminą. Ten warunek będzie najważniejszy nie tylko dla nas i u nas, ale także na obszarze całego kraju i świata, gdyż w obecnych czasach stanowimy „naczynia połączone” i tak naprawdę wszyscy jesteśmy od siebie w jakiś sposób zależni. Życzę wszystkim pracownikom samorządu, mieszkańcom, przedsiębiorcom i instytucjom zdrowia i możliwości działania w celu polepszenia naszej sytuacji, a także dalszego rozwoju w tym już biegnącym roku 2021.

5 komentarzy

  1. KczewoGoryBoleslaw

    Ludzie w kosmos latają a my wody nie mamy

  2. Wy tu o kanalizie marzycie, a ja tu walczę o wodę a przy okazji nowi podatnicy którzy chcą też tu się wybudować i rozwijać swoje działalności tutaj ,przy okazji ściągnąć nowych mieszkańców i zostawić trochę podatków w gminie i ją rozwijać nie mogą podstawowej rzeczy takiej jak kilka set metrów Sieci wodociągowej załatwić ” wybudować ” i to praktycznie w nowej dzielnicy Przodkowa jakby nie było ( bo za kilka lat to będzie najbardziej rozbudowana część okolicy ), bo ręka rękę myła jak było dobrze i nikt nie sprawdzał czy wszystko jest zgodnie z prawem , a teraz już sami nie wiedzą jak się tłumaczyć, i co robić Bo jedni na drugich baty ukręcili tylko że teraz można to podważać w sądach , tylko niektórzy mają czas bo sobie wszystko ogarneli a niektórzy już zaczynają wątpić w tą Gminę , bo jak już widzimy wyżej dla Siebie robią i myślą o swojej przyszłości po pracy w owej placówce, a inni przez to nie mogą normalnie funkcjonować z chociażby podstawowymi warunkami bytowymi, w XXI wieku

  3. Szkoda że od 14 lat czeka się na kanalizę w Załężu .

  4. W miejscowości Rąb też przydałoby się oświetlenie i dalszą modernizacja dróg bo tu też mieszkają ludzie którzy płacą podatki od nieruchomości i to nie małe ale tu jakoś ciężko o jakieś inwestycje a już nie wspominając o chociaż by jednym zebraniu wiejskim do roku bo jakoś na sołtysa tej wsi nie można liczyć…☹

  5. Miło by było gdyby w miejscowości Barwik tez trochę zrobić dookoła dużo nowo postawionych pięknych domów a nie ma oświetlonej drogi … kanalizacja tez by się przydała warto to rozpatrzyć ponieważ robi się tu prestiżowa okolica jest dużo nowych pięknych domów dworek alpaki 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*