ZSP Somonino

Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie [ZDJĘCIA]

Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie odbył się 9 listopada. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w powiecie kartuskim.

zsp_somonino_001

Zdjęcie 1 z 13

fot. ZSP Somonino

Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie zorganizowany został przez Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Profilaktyki Zdrowia, a współfinansowany przez samorząd powiatowy.

Zobacz też:  „Słunôszka” w Czechach na VIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Folkloru „PRAGUE FEST” [ZDJĘCIA]

W turnieju wzięło udział 8 szkół. Były to ZSP w Przodkowie, I LO w Kartuzach, ZSZiO w Kartuzach, ZSZiO w Żukowie, Szkoła Podstawowa w Goręczynie, Szkoła Podstawowa w Kiełpinie, Katolicka Szkoła Podstawowa w Kartuzach oraz ZSP w Somoninie.

Tezy debatowe związane  były z wykluczeniem społecznym. Zostały one sformułowane przez pracowników instytucji pomocy społecznej. Każda ze szkół, biorących udział w turnieju, miała możliwość wcześniejszego uczestnictwa w warsztatach z prowadzenia debat, które prowadziła koordynator projektu – Agnieszka Głodowska.

Drużyny składały się z 6 uczestników – 4 mówców oraz Marszałka i Sekretarza. Debaty oceniało jury złożone z opiekunów drużyn, jednakże żaden juror nie mógł oceniać swoich podopiecznych. Nad całością przebiegu czuwała Loża Ekspertów w składzie Ewa Srock – kierownik Centrum Integracji Społecznej w Ostrzycach oraz Aleksandra Zaworska – kierownik Centrum Integracji Społecznej w Garczu.

Dzień obfitował w dodatkowe wydarzenia. Uczestnicy, którzy odpadli w ćwierćfinale, przy współpracy z uczniami ZSP w Somoninie, którzy w bieżącym roku odbyli praktyki zagraniczne w ramach projektu „Kreatywny absolwent na rynku pracy”, pracowali nad Przewodnikiem poruszania się po regionalnym i europejskim rynku pracy. Ponadto upowszechniano projekty realizowane przez szkołę, w szczególności projekt mobilności dla uczniów oraz rozwijający kompetencje nauczycielskie. Przed rundą finałową gość specjalny – Jakub Kraffka, przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach wygłosił wykład o przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu.

Reklamy


Jurorzy oceniali przygotowanie do tematu, umiejętności retoryczne, argumentowanie i reagowanie na argumenty przeciwników. Pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie w składzie: Klaudia Kassner, Marta Dera, Sandra Drążkowska, Jan Stromski, Damian Richert oraz Grzegorz Treder. Na drugim miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa w Kiełpinie, którą reprezentowali: Dominika Jelińska, Klaudia Wrońska, Klaudia Smyczyńska, Jakub Klinkosz, Oskar Lewna i Tomasz Kukszyński. Trzecie miejsce natomiast zdobyło I Liceum Ogólnokształcące w Kartuzach w składzie: Julia Koszałka, Zofia Kobiela, Aleksandra Kreft, Benedykt Bela, Mateusz Rychert oraz Przemysław Klasa.

Oprócz ocen drużyn wyłoniono najlepszego Marszałka – Aleksander Lisowski (Katolicka SP w Kartuzach), Sekretarz – Paulina Czapiewska (ZSZiO w Żukowie), a także Mówcę – Benedykt Bela (I LO w Kartuzach).

Skomentuj: Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie [ZDJĘCIA]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*