„Poczuj miętę do przyrody” w powiecie kartuskim

„Poczuj miętę do przyrody” w powiecie kartuskim

W Kartuskim Centrum Kultury zainaugurowano właśnie projekt „Poczuj miętę do przyrody”. Skierowany jest do uczniów oraz mieszkańców powiatu. Jego celem jest ukazanie bogactwa i wyjątkowości kaszubskich łąk, lasów, parków i ogrodów.

Na konferencję inauguracyjną projekt „Poczuj mięte do przyrody” przybyli uczniowie ze szkół z powiatu kartuskiego fot. zKaszub.info

W środowe popołudnie w Kartuskim Centrum Kultury uroczyście zainaugurowano projekt „Poczuj miętę do przyrody”. Skierowany jest do uczniów oraz mieszkańców całego powiatu, którzy w jego ramach poznawać będą bogactwo oraz wyjątkowość rodzimej przyrody. Przez najbliższe miesiące m.in. brać będą udział w tworzeniu oraz dbaniu o ogródek, który zlokalizowany ma zostać przy Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach.

Lekcja historii i tradycji kaszubskich z „Poczuj miętę do przyrody”

Sam projekt jest kontynuacją działań, które realizowane były w latach 2016/2017 w ramach programu „Powszechny spis natury z natury – Matcze zele (mięta), czyli poczuj miętę do przyrody”. W czasie środowej konferencji w KCK zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać prelekcji m.in. na temat planowanych działań, zagrożeń związanych z sprowadzaniem gatunków obcych oraz korzystaniu z naturalnych dóbr natury.

Reklamy

Część seminaryjną konferencji „Poczuj mięte do przyrody” poprowadziła dyrektor Anna Dereń fot. zKaszub.info

– Mam nadzieję, że ktoś dzięki temu projektowi poczuje mięte do przyrody. Wierzę, że uczestnicy zarażą się przyrodą i będą o nią tym bardziej dbać – mówi Anna Dereń, dyrektor Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach. 

Po zakończeniu części seminaryjnej, uczniowie podzieleni na grupy, wzięli udział w warsztatach „Zakładanie ogrodu„. Poprowadził je biolog środowiskowy Piotr Zięcik. Młodzież miała okazję poznać rodzime gatunki roślin, które uprawiano w przeszłości oraz ich znaczenie dla świata przyrody. 

Nadrzędnym celem projektu jest bogactwa kaszubskiej przyrody. W czasie trwania kilku miesięcznego projektu, uczniowie z całego powiatu kartuskiego wezmą udział również w pikniku edukacyjnym pt. „Przyroda pod żaglami” w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu Złota Góra

Projekt „Poczuj Miętę do Przyrody – kontynuacja” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Pomysłodawcami projektu jest Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach. Opiekę merytoryczną nad projektem sprawować będą fachowcy m.in. naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, pracownicy parków krajobrazowych (między innymi Kaszubskiego i Zaborskiego), nadleśnictwa Kartuzy, Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” oraz pracownicy Lokalnej Grupy Rybackiej.

[Not a valid template]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*