„Poczuj mięte do przyrody” – 16 maja inauguracyjna konferencja

„Poczuj mięte do przyrody” – 16 maja inauguracyjna konferencja

Zakładanie ogrodów, edukacyjne pikniki, terenowe gry przyrodnicze, warsztaty, wycieczki – to wszystko wydarzy się w najbliższych miesiącach w Kartuzach i okolicznych miejscowościach. Właśnie startuje projekt „Poczuj miętę do przyrody”. Ma on jeden, zasadniczy cel: ukazanie uczniom szkół powiatu kartuskiego oraz mieszkańcom bogactwa i wyjątkowości kaszubskich łąk, lasów, parków i ogrodów.

– Bo przecież, jak wiadomo, aby zadbać o przyrodę i jej nie szkodzić, należy ją poznać i zrozumieć – cytuje za Aleksandrem Humboldtem, Anna Dereń, dyrektor Centrum Inicjatyw Edukacyjnych.

W najbliższą środę, 16 maja br. odbędzie się konferencja inaugurująca rozpoczęcie realizacji projektu „Poczuj mięte do przyrody” w Kartuskim Centrum Kultury, w godz. 9.45 – 12.30 a następnie od 13:00 – 15:00 odbędzie się część warsztatowa konferencji przy Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach. Podczas tego spotkania zostaną szczegółowo przedstawione planowane w ramach projektu działania.

Reklamy

Kaszubskie ogrody

W ramach projektu, 24 maja 2018 roku, zostanie również założony ogród, który będzie służył celom edukacyjnym. Na terenie Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach uczestnicy zajęć i warsztatów poznają rodzime gatunki roślin, które sadziły nasze babki i prababki. Dowiedzą się, jakie znaczenie mają one dla świata przyrody, jakie zagrożenia wiążą się ze sprowadzaniem gatunków obcych i jak my – ludzie, możemy korzystać z dóbr natury, jakimi są na przykład zioła.

– Uczestnicy warsztatów będą poznawać kaszubskie nazwy roślin, dowiedzą się, jak niegdyś rośliny te były wykorzystywane w gospodarstwach domowych, w jaki sposób inspirowały kaszubskich twórców – tłumaczy Edyta Słomczyńska, koordynator projektu. – Zależy nam na tym, żeby ukazywać przyrodę również w kontekście kulturowym, wskazywać, jak właściwie o nią dbać i korzystać z jej dobrodziejstw, tak jak robili to nasi przodkowie od wieków.

Przyroda pod żaglami

Uczniowie i nauczyciele wezmą udział w pikniku edukacyjnym pt. „Przyroda pod żaglami” w Brodnicy Górnej, w Ośrodku Sportów Wodnych w Złotej Górze, w dniu 5 czerwca 2018 r. Odbędą się tam badania terenowe, warsztaty związane z poznawaniem walorów przyrodniczych okolic jeziora Brodno Wielkie i rzeki Raduni. Młodzi przyrodnicy dowiedzą się między innymi, jak budować „domki” dla owadów, płazów, gadów i ptaków, nauczą się rozpoznawać ryby, przeprowadzą eksperymenty, zagrają w edukacyjne gry planszowe i – rzecz jasna, wsiądą na żaglówki by wypłynąć na wody jeziora Wielkie Brodno.

Opiekę merytoryczną powierzono fachowcom: naukowcom z Uniwersytetu Gdańskiego, pracownikom parków krajobrazowych (między innymi Kaszubskiego i Zaborskiego), nadleśnictwa Kartuzy, Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”, pracownikom Lokalnej Grupy Rybackiej, przyrodnikom, biologom środowiskowym, młodzieży z Młodzieżowego Ruchu Naukowego oraz instruktorom żeglarstwa.

Królowe kaszubskich rzek

Radunia i Słupia – dwie z najważniejszych dla Kaszub rzek, znajdą szczególne miejsce w projekcie „Poczuj miętę do przyrody”. Przygotowano specjalną wystawę „Interaktywna rzeka”, na której znajdą się eksponaty – np. fragmenty drzew ściętych przez bobry, rekonstrukcja żeremia, rekonstrukcja łabędziego gniazda i czatowni zimorodka. Prezentowane będą tablice edukacyjne dotyczące flory i fauny terenów przybrzeżnych. Uczniowie zwiedzający wystawę zagrają w gry edukacyjne. W jednej z nich – nazwanej „Z biegiem rzeki”, wcielą się w migrujące ryby. Podczas drugiej gry dzieci wyruszą w teren, gdzie będą na nie czekały zadania, również odnoszące się do wiedzy na temat ryb. Dzięki uprzejmości pracowników Parku Krajobrazowego Dolina Słupi oraz Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, którzy udostępnili na czas wystawy niektóre eksponaty i gry edukacyjne, uczestnicy wystawy będą mieli możliwość zbudowania modelu raka szlachetnego, a tym samym dowiedzą się o zwyczajach i zrachowaniach tego zwierzęcia, zagrożeniach dla jego występowania i o środowisku, w którym żyje.

Uczniowie przyswoją wiedzę nie tylko o unikatowych walorach przyrodniczych przybrzeżnych lasów i łąk, na przykład rezerwatu „Jar Raduni”, ale też przekonają się o tym, jak wielkie znaczenie dla życia mieszkających tu ludzi miała ta rzeka w przeszłości.

***

Projekt jest kontynuacją przedsięwzięcia realizowanego w latach 2016/ 2017 r. pt. „Powszechny spis natury z natury – Matcze zele (mięta), czyli poczuj miętę do przyrody”.

Tegoroczna edycja będzie realizowana do końca kwietnia 2018 r. Projekt „Poczuj Miętę do Przyrody – kontynuacja” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Szkoły i mieszkańców powiatu kartuskiego, którzy chcą wziąć udział w zajęciach realizowanych w ramach projektu, prosimy zgłaszać się na mail cie@ciekartuzy.pl lub zadzwonić tel. 58 681 46 96.

Szczegółowe informacje, programy wydarzeń i spotkań edukacyjnych dostępne są na stronie projektu: www.zielone.ciekartuzy.pl

Pomysłodawca projektu: Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*