Gdańsk, 25.02.2017 Zwiedzanie wystawy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Fot. Roman Jocher

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – otwarcie 23 marca 2017 r. [ZDJĘCIA]

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarte zostanie w czwartek, 23 marca 2017 r. Pierwsi zwiedzający będą mogli przekroczyć próg placówki o godz. 10. Zobacz zdjęcia!

2017_01_28-028

Zdjęcie 1 z 16

Fot. Roman Jocher

Prace nad utworzeniem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpoczęły się  w 2008 roku.  Główna część wystawowa, znajdująca się 14 metrów pod ziemią, zajmuje niemal 5 tys. m2.  Opowiada o genezie i skutkach II wojny światowej, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach…

„Koncepcja architektoniczna zakłada, iż całe zło wojny ukryte jest pod ziemią, a „światełko” nadziei dostaje się do środka szczeliną biegnącą wzdłuż placu.”

– Liczymy na to, że wystawa, którą udostępniamy zwiedzającym, stanie się przedmiotem ogólnonarodowej debaty, a dla cudzoziemców wielką lekcją polskiej historii – mówi prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 

Reklamy

Zobacz też:  Bazylika Mariacka w Gdańsku do remontu! Renowacja obejmie dach, elewację i okna

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: trzy bloki narracyjne

Główną ekspozycję tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Została  ona podzielona na 18 sekcji. Na wystawie znajduje się ok. 2 tys. eksponatów i około 240 stanowisk multimedialnych, z pomocą których można przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmianami granic państw w czasie II wojny światowej.

W głównej przestrzeni wystawowej eksponowane jest również życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawa adresowana do dzieci poniżej 12 roku życia pt. „Podróż w czasie”. Składa się z trzech osobnych pokoi, będących rekonstrukcjami mieszkania warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach: kilka dni po wybuchu II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej oraz tuż po zakończeniu wojny. Zmieniające się elementy wystroju są odbiciem sytuacji politycznej i społecznej okupowanego i walczącego kraju.

 Muzeum II Wojny Światowej – ikona architektoniczna Gdańska

Budynek muzeum to jedna z architektonicznych ikon Gdańska. Zaprojektowany został przez gdyńskie Studio Architektoniczne „Kwadrat”Teren, na którym wzniesiono placówkę powstała siedziba Muzeum, zajmujący powierzchnię 1,7 ha, dotyka  od strony zachodniej Kanału Raduni, a od południowej otwiera się na szeroką panoramę Motławy. Powierzchnia budynku to 26 tys. m2. Bryła muzeum dzieli się na trzy strefy, które są odzwierciedleniem związków przeszłości, teraźniejszości i przyszłości: przeszłość – podziemie, teraźniejszość – plac wokół obiektu, przyszłość – pochyła wieża, z przeszkloną fasadą i dachem, o wysokości 40,5m w najwyższym punkcie. Znajdują się tam m.in. biblioteka z czytelnią, sale edukacyjne i konferencyjne, a na najwyższym poziomie kawiarnia i restauracja z widokiem na panoramę Gdańska.

– Koncepcja architektoniczna zakłada, iż całe zło wojny ukryte jest pod ziemią, a „światełko” nadziei dostaje się do środka szczeliną biegnącą wzdłuż placu. Właśnie ta szczelina jest osią kompozycyjną całego założenia ulokowania wystawy głównej. Stanowi ona połączenie wnętrza budynku ze światem zewnętrznym. Całości zagospodarowania terenu dopełnia plac otaczający budynek muzeum, będący miejscem wydarzeń plenerowych i wypoczynku. – opisują projektanci budynku ze Studia Architektonicznego „Kwadrat”

Kasy biletowe, punkt informacyjny oraz wejście na wystawę główną i dla dzieci znajdują się na poziomie -3. W Muzeum jest również przestrzeń na wystawy czasowe, sala konferencyjna przeznaczona na debaty, sympozja, koncerty oraz sala kinowa na 115 miejsc, gdzie będą się odbywały projekcje i tematyczne przeglądy filmowe. Oprócz funkcji wystawienniczych Muzeum będzie pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki.

 

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

pl. Władysława Bartoszewskiego 1; 80-862 Gdańsk

Wejście główne: schody od strony placu

Muzeum czynne:

Wtorek – niedziela 10.00 -19.00

Ostatnie wejście na wystawę główną o godz. 17.00

www.muzeum1939.pl

Skomentuj: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku –  otwarcie 23 marca 2017 r. [ZDJĘCIA]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*