Kartuzy. Międzynarodowy wymiar „dwójki”

Kartuzy. Międzynarodowy wymiar „dwójki”

Kartuska „dwójka” jest placówką niezwykle zaangażowaną i otwartą na współpracę międzynarodową. Pomimo trwającej pandemii oraz nałożonych ograniczeń w przemieszczaniu się uczniowie placówki nadal poznają nowe kraje, kultury i języki.

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach bierze udział w projekcie „Unity in Diversity – Universal Educational Project”, który zrzesza nauczycieli języka angielskiego z całego świata. Szkolnym koordynatorem przedsięwzięcia ze strony „dwójki” jest Lidia Jończak, nauczycielka języka angielskiego.

W ramach tego projektu 19 marca klasa 6a wzięła udział w lekcji matematyki w języku angielskim wspólnie z uczniami ze szkoły Safak ze Stambułu w Turcji. Lekcja została poprowadzona przez Danielsa Aide Okuna, który jest autorem powyższego projektu. Tematem lekcji były ulubione liczby uczniów oraz ćwiczenia matematyczne. Zajęcia poprowadzone były w ciekawy sposób, uczniowie opowiadali o swoich ulubionych liczbach, mieli okazję szlifować język angielski oraz poznać rówieśników z innego kraju. Lekcja zakończyła się wspólnym quizem w aplikacji Kahoot, gdzie uczniowie rywalizowali w potyczkach matematycznych. Było to dla nich bardzo ciekawe doświadczenie.

Reklamy

Kolejne międzynarodowe spotkanie uczniów z „dwójki” odbyło się 25 marca. Było to pierwsze z dwóch zaplanowanych spotkań online grupy uczniów z klas 7a i 7c oraz uczniów ze szkoły Escuela Francia Valdivia z Chile. Uczniowie przedstawili się i opowiadali o swoich hobby. Jednym z zadań było odśpiewanie hymnu państwa partnerskiego. Nasi uczniowie zaśpiewali hymn Chile, a uczniowie ze szkoły partnerskiej zaśpiewali hymn Polski. W drugiej części spotkania uczniowie zostali podzieleni na kilka czteroosobowych grup, mieli okazje poznać się bliżej i porozmawiać w tak zwanych „breakout rooms”. Swobodne rozmowy uczniów w języku angielskim, czas na wymianę opinii i doświadczeń pozwoliły nie tylko zwiększyć kompetencje językowe uczniów kartuskiej „dwójki”, ale także poznać podstawowe zwyczaje oraz namiastkę kultury Chile.

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach od lat realizuje wymianę z uczniami z Niemiec. W tym roku z uwagi na zaistniałą sytuację uczniowie mieli możliwość spotkać się jedynie w formie zdalnej. W dniach 22 – 25 marca uczniowie „dwójki” łączyli się z młodzieżą z zaprzyjaźnionej od lat szkoły Marienschule w Hamm. Uczniowie pod opieką nauczycielki języka niemieckiego Anny Warmowskiej przez cztery dni realizowali ciekawy program, dzięki któremu mogli poznać się bliżej. Młodzież miała okazję rozmawiać po angielsku i po niemiecku. Grupy przygotowywały prezentacje o miejscowościach, w których mieszkają i filmiki o swoich szkołach. Pokazywali zdjęcia z wakacji oraz z widoków, które mają za swoimi oknami, odbywały się animacje językowe, uczestnicy wymiany uczyli swoich partnerów łamaczy językowych. W ostatnich dwóch dniach młodzież została podzielona na grupy mieszane, gdzie mogli porozmawiać i jeszcze lepiej się poznać. Warto było chociaż w formie zdalnej spędzić ten czas z młodzieżą, która mieszka ponad 1000 kilometrów dalej.

Jeśli tylko sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli i możliwe będzie bezpieczne organizowanie zagranicznych wyjazdów, „dwójka” będzie kontynuować realizację projektów współpracy międzynarodowej. Projekty o wymiarze międzynarodowym, realizowane przez Szkołę Podstawową Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach uświadomiły młodzieży, ze nie tylko nam jest ciężko w czasach pandemii, ale z tymi samymi problemami borykają się również wszyscy młodzi ludzie na całym świecie. Jest to fantastyczna przygoda i okazja do szlifowania języka angielskiego. Kolejne spotkanie zdalne z zagraniczną młodzieżą zaplanowane jest na kwiecień.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*