fot. mat. promocyjne

Festiwal Solidarity of Arts 2017 już po raz dziewiąty! [WYKONAWCY, BILETY, ZDJĘCIA]

Festiwal Solidarity of Arts już po raz dziewiąty! festiwal potrwa od 13 do 30 sierpnia 2017. W tym roku wraca do korzeni. Będzie odbywał się na terenach postoczniowych.

25.08_FOREST-SWORDS

Zdjęcie 2 z 18

mat. promocyjny

Festiwal Solidarity of Arts wystartował w sierpniu 2009 roku. Jego pierwsza edycja była  kontynuacją cyklu koncertów Przestrzeń Wolności, organizowanych w Stoczni Gdańskiej (2005–2009). Wśród wykonawców były już takie gwiazdy, jak m.in.: Bobby McFerrin, Urszula Dudziak, Esperanza Spalding, Marcus Miller, Leszek Możdżer czy Jimek.

Zobacz też: Solidarity of Arts 2017 [PROGRAM]

Centrum festiwalowe będzie się znajdować w Europejskim Centrum Solidarności.

Reklamy

– SofA to interdyscyplinarny festiwal artystyczny szukający przez sztukę aktualnych odniesień do idei solidarności, która wybuchła w Gdańsku w sierpniu 1980 rokumówi Basil Kerski, dyrektor ECS, współorganizator imprezy. – Nowością jest to, że co roku impreza dedykowana będzie innemu wymiarowi solidarności, w 2017 roku jest to POKÓJ.

Tradycją poprzednich lat wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny. Oferta koncertów biletowanych przewiduje zakup np. karnetów w promocyjnej cenie.

 

Festiwal Solidarity of Arts: muzyka

Wzorem ubiegłych lat głównym elementem festiwalu jest muzyka – 17 podmiotów wykonawczych, od orkiestry po solistów i 4 sceny. 20 godzin wypełni różnorodna muzyka, od fortepianowej kameralistyki przez klasyczne, orkiestrowe formy, jazz, muzykę elektroniczną po dub techno. Zagrają soliści, tria, kwartety, septet, a także orkiestry i chór. Wśród wykonawców są uznane nazwiska, ale i artyści, którzy dotąd nie zaprezentowali się szerokiej polskiej publiczności lub gdański występ będzie dla nich pierwszym koncertem w Polsce, m.in. Jóhann Jóhannsson, Echo Collective z reinterpretacją płyty Amnesiac (Radiohead), Forest Swords, Penguin Cafe, Kaitlyn Aurelia Smith. Powstał także projekt specjalny – Jacaszek/Wesołowski.

Festiwal otworzą i zamkną dwie realizacje filharmoniczne. Na początek – orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Pawła Przytockiego, z wyśmienitym skrzypkiem Januszem Wawrowskim, laureatem nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 w kategorii muzyka poważna – album roku, w roli solisty. W repertuarze m.in. Andrzej Panufnik, Dmitrij Szostakowicz i Jan Sebastian Bach. Na finał blisko 70 instrumentalistów, 60 dorosłych chórzystów i chór dziecięcy, 7 solistów wykona operę Ludwiga van Beethovena FIDELIO. Zagra Expat Philharmonic Orchestra – orkiestra migrantów i uchodźców z krajów ogarniętych konfliktami – w twórczym duecie z polskimi muzykami i wybitnymi solistami z całego świata. Za pulpitem dyrygenckim – Julien Salemkour. Przed koncertem nastąpi uroczyste włączenie Gdańska do sieci ICORN – International Cities of Refuge Network. Miasta i regiony skupione w sieci ICORN bronią wolności słowa i poglądów, pomagają zachować godność osobistą tym, których życie zostało dotknięte przez wojenne zawieruchy oraz prześladowania.

Koncerty będą się odbywać w audytorium ECS, ogrodzie zimowym oraz w strefie chillout przy fontannach, a także w Sali BHP.

 

Festiwal Solidarity of Arts: film

Projekcje oraz spotkania z ich twórcami i znawcami tematu – wszystkie wokół hasła (Nie)Pokój. Moralny. Zaprezentujemy filmy z nurtu kina moralnego niepokoju, fabuły i dokumenty. Uroczystym dniem przeglądu będzie ceremonia wręczenia Nagród Prezydenta Gdańska NEPTUN dla tych twórców, których artystyczna działalność nawiązuje do gdańskiej tradycji bądź współczesności, zaś ich dorobek pozostawią trwały ślad w historii miasta, wpisując się w wartości wolności i solidarności. W gronie laureatów: Krzysztof Czyżewski, Danuta Stenka i Krzysztof Zanussi.

Festiwal Solidarity of Arts: instalacje artystyczne

Z ideą pokoju zmierzą się artyści wizualni. W programie: instalacje audio i wideo – Lucyna Kolendo i Kamila Chomicz, wielkoformatowe projekcje – Robert Sochacki i instalacja artystyczna – Paper Heroes, czyli Karolina Pawłowska i Magdalena Major. Przygotowaliśmy też wystawę PAPIER ze zbiorów ECS, aby pokazać rolę papieru dla przemian demokratycznych w Polsce, gdy ulotki i książki niedopuszczone przez cenzurę do publicznego obiegu stawały się papierową amunicją. 

 

Festiwal Solidarity of Arts: wydarzenia

Sierpień, gdy odbywa się festiwal, to tradycyjnie czas, gdy przypada rocznica wielkiego strajku z Sierpnia’80. W ramach festiwalu zapraszamy więc na spacery po stoczni i wystawie stałej ECS z uczestnikami i świadkami wydarzeń sprzed 37 lat. Oprowadzać będą: Bogdan Borusewicz, Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas, Bożena Rybicka-Grzywaczewska i Wojciech Milewski. W przeddzień roczni podpisania Porozumienia Gdańskiego tradycyjnie zapraszamy na wykład ETYKA SOLIDARNOŚCI, który w tym roku wygłosi prof. Michael J. Sandel – znany amerykański filozof polityki z Uniwersytetu Harvarda, autor bestsellerów „Sprawiedliwość” i „Czego nie można kupić za pieniądze”. Jego pisma – dotyczące sprawiedliwości, etyki, demokracji i rynków – przetłumaczono na 27 języków, a wykłady oglądnęły online już dziesiątki milionów ludzi na całym świecie.

Zwracamy też uwagę na warsztaty dla rodzin PAPIER. ERA SPRZED KOMPUTERA oraz wiele innych atrakcji.

 

Bilety

W sprzedaży od 1 lipca: ▪ EVETIM.PL ▪ system online ECS ▪ kasy biletowe ECS, pl. Solidarności 1 w Gdańsku (7 dni w tygodniu, godz. 10.00–19.30)

Skomentuj: Festiwal Solidarity of Arts 2017 już po raz dziewiąty! [WYKONAWCY, BILETY, ZDJĘCIA]

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*