Zielone świątki i ścinanie kani w Muzeum we Wdzydzach

Wczytuję mapę...

Data/Czas
04/06/2017
10:00 - 18:00

Lokalizacja
Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny

Reklamy

Kategoria


Zielone świątki i ścinanie kani w Muzeum we Wdzydzach już 4 czerwca od godziny 10.00. Przyjdź i zobacz jak przebiega kaszubskie widowisko obrzędowe. 

W PROGRAMIE:
– ŚCINANIE KANI – kaszubskie widowisko obrzędowe, rozpocznie się o 12.00 przy młynie z Brus. 
– obrzędowy wystrój chałup i kapliczek

Czym są Zielone Świątki?

Zesłanie Ducha Świętego, powszechnie nazywane Zielonymi Świętami, obchodzi się 50. dnia po Wielkanocy w pełni wiosennego rozkwitu pól, łąk i ogrodów. Towarzyszące temu zwyczaje, obrzędy rolnicze i pasterskie, połączone z zaklinaniem płodności urodzaju, wzięły swój początek z pogańskich obrzędów wiosennych. Należy zaznaczyć, że większość zwyczajów zielonoświątkowych ma charakter świecki.

Najważniejszym atrybutem świąt są zielone gałęzie jako symbol wiosny, plenności i obfitych zbiorów, które chronią również od czarów, zarazy oraz wszelkiego zła. Stąd wynika ich powszechna obecność w obrzędach i zwyczajach praktykowanych tego dnia – tak zwanym majeniu domów, obejść, zwierząt.

Zobacz też: Teen Beat w Kościerzynie

Czym jest Ścinanie Kani?

Ścinanie Kani – tradycyjny rytuał, niegdyś powszechny, a zachowany gdzieniegdzie do dnia dzisiejszego – polegał na publicznej, symbolicznej egzekucji kukły drapieżnego ptaka, którego obarczano winą za wszelkie nieszczęścia i zło dotykające społeczność wiejską. Rytuał egzekucji kozła ofiarnego – w tym przypadku Kani, pierwotnie nie był związany z dorocznym zwyczajowym kalendarzem.

Aktu symbolicznego ukarania dokonywano w terminie odnoszącym się do aktualnie przeżywanych nieszczęść – głównie klęsk żywiołowych i nieurodzaju. Od połowy XIX w. w relacjach badaczy ścinanie Kani wiąże się m.in. z obchodami świętojańskimi (reminescencje dekapitacji Jana Chrzciciela, dawnych pogańskich obrzędów, niskiej amplitudy opadów atmosferycznych w miesiącu czerwcu na Pomorzu itp.), a także Zielonymi Świątkami i Bożym Ciałem.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

fot.mat.organizatora

Zielone świątki i ścinanie kani w Muzeum we Wdzydzach