Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni już po raz dziewiąty

Mapa niedostępna

Data/Czas
27/09/2017 - 30/09/2017
00:00

Kategoria

Reklamy


Cztery dni festiwalowe to m.in. pokazy filmów o polskiej historii najnowszej, filmy dokumentalne, dokumenty radiowe, koncerty, przedstawienia multimedialne, instalacje artystyczne, moda, warsztaty, wystawy, panele z udziałem wybitnych gości. Na konkurs główny o nagrodę Złotego Opornika zgłoszono w tym roku niemal 100 filmów. Zakwalifikowało się 30 z nich oraz 12 dokumentów radiowych. Nowością będą pokazy światowego kina fabularnego, po raz drugi zostanie przyznana nagroda literacka. Festiwalowi NNW od 7 lat towarzyszy Projekt Młodzi dla Historii. Młodzież weźmie udział w trzech konkursach – filmowym, teatralnym i stylizacji modowych.

Me And That Man – koncert w Teatrze Szekspirowskim [WIDEO]

– Festiwal NNW przez te lata stał się ważnym miejscem na mapie polskich festiwali filmowych i wydarzeń kulturalnych integrujących m.in. artystów, organizacje pozarządowe, producentów. Sukcesywnie prowadzone warsztaty filmowe, wystawy sprzętu, seminaria dla młodych twórców, ale i profesjonalistów, przyniosły owoce w postaci coraz większej renomy Festiwalu jako imprezy branżowej, o czym świadczy między innymi wielość zgłaszanych projektów do konkursów i na Pitching Forum  mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i pomysłodawca Festiwalu NNW.

Festiwal NNW jest też miejscem, w którym honoruje się świadków historii, bohaterów, którzy walczyli o wolność i niepodległość lub wspierali ich działania.

W tym roku przyjedzie wielu gości nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Przyjadą środowiska polonijne z Nowej Zelandii, USA, Francji, Kresów.

Wyjątkowo zapowiada się udział Josefa Mašína ze Stanów Zjednoczonych, żołnierz czeskiego podziemia antykomunistycznego, czy Marii Wittner z Węgier, która walczyła w 1956 r. w Budapeszcie i za udział w powstaniu została skazana na karę śmierci (zamienioną potem na dożywocie). Oprócz licznej grupy polskiej młodzieży, przylecą też młodzi ludzie z USA ze swym nauczycielem historii oraz panią Cathy Gorn, prezes największej w Ameryce organizacji pozarządowej zajmującej się propagowaniem historii – National History Day. Festiwal NNW gościć też będzie 102-letnią kpt. Marię Mirecką-Loryś, Komendantkę Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, Mariana Pawelczaka „Morwę” żołnierza „Zapory” czy stałą bywalczynię festiwalu płk Lidię Lwow-Eberle. Po raz kolejny przyjedzie kpt. Weronika Sebastianowicz z Grodzieńszczyzny.

Tegoroczne hasło Festiwalu NNW – „Wolna Polska w Wolnym Świecie” – to dobry punkt wyjścia dla wielu paneli dyskusyjnych z udziałem polskich i zagranicznych gości. Ważnym wydarzeniem Festiwalu będzie rozpoczęcie projektu „Puls Wolności”, czym Festiwal zainauguruje obchody 100-lecia Niepodległości. Podczas widowiska muzycznego kilkunastu bębniarzy rozpocznie wybijanie pulsu, a następnie, dzięki aplikacji mobilnej przeniesie się on do internetu. Przez cały rok każdy, od Kamczatki po Nową Zelandię, będzie mógł kliknąć potwierdzając tym samym, że idea wolności jest dla niego ważna.

– Zwracamy się do tych wszystkich, którzy mają w swojej rodzinie lub w otoczeniu kogoś, kto walczył o wolność w latach 1939-89. Jeśli znają Państwo taką osobę, a są to często ludzie niezwykle skromni, którzy rzadko mówią o swych zasługach, uważając swoje czyny za obowiązek wobec Ojczyzny, to prosimy o kontakt. Zaprosimy bohatera czy też jego rodzinę na Festiwal, uhonorujemy Sygnetem Niepodległości i Drzwiami do Wolności, przywrócimy pamięci narodowej apeluje Arkadiusz Gołębiewski.

 

Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni już po raz dziewiąty